Problemi sa varenjem su prilično zastupljeni: smatra se da dve trećine populacije spada u ovu grupu, a glavni krivac je u mnogim slučajevima helikobakterija.
Pravi uzročnik i pokretač čira je helikobakterija, iako se pre njenog otkrića verovalo da su stres i alkohol ti koji izazivaju ovu bolest. Naravno da sve ima uticaj i može doprineti bržem razvoju, stoga je način života glavna odbrana organizma od bolesti.
Ova bakterija se nastanjuje u vašem želucu i luči toksine koji formiraju čir, ukoliko duže zapostavljate simptome i ne lečite helikobakteriju, ona može izazvati karcinom.
Bitno je znati da je ona zarazna i prenosi se putem pljuvačke, urina, stolice ili prljavih ruku.
Simptomi helikobakterije nisu prijatni i sigurno nećete moći dugo da ih trpite:
1. Bolovi u stomaku
Osetićete bol ispod rebara koji može biti jači tokom kretanja ili kašljanja, a ponekad se može odraziti i na kičmu.
2. Nadutost
Jedan od glavnih simptoma helikobakterije, ako ležite na stomaku, osetićete kao da imate jastuk od nadutosti.
3. Gorušica
Imate osećaj peckanja u grlu, kiselkast ukus u ustima i kao da vam je hrana zaglavljena u grlu.
4. Mučnina i povraćanje
Jedan je od najneprijatnijih simptoma, a često ćete čim završite obrok, osetiti nagon za povraćanjem kako biste izbacili sav sadržaj.
5. Dijareja
Upala u želucu izazvana bakterijom može povećati brzinu kojom hrana prolazi kroz creva i tako stvoriti učestale stolice.
Soda bikarbona, sok od korena đumbira i propolis su se pokazali kao dobri u borbi sa helikobakterijom, pored propisane terapije.
Ono što još možete učiniti da biste sprečili uopšte njenu pojavu, jeste redovno pranje ruku, pijte samo proverenu vodu i, ono najteže, naučite da pobedite stres.