Ukoliko pitate stručnjake, poza koju zauzimate dok spavate nije nevažna koliko na prvi pogled deluje, a utvrđeno je da je jedna bez sumnje najpoželjnija
Položaj za spavanje od izuzetnog je značaja za opšte zdravlje i utiče na sve: od mozga do želuca. Dobro je poznato da nekvalitetan san utiče na to koliko ćemo energije imati, kao i da neadekvatne poze mogu da izazovu bolove u leđima i vratu. Ali tu se ne završava priča o važnosti položaja tokom spavanja.
Spavanje na leđima
Spavanje na leđima ima mnogo prednosti, a osnovna je to što je tako najlakše držati kičmu ispravljenom. Tako se smanjuje pritisak s ramena, leđa i vilice, pa se smanjuju i tenzione glavobolje.
Kako piše Healthline, spavanje na leđima pomaže pod sledećih stanja:
- bolovi u kukovima
- bolovi u kolenima i burzitis
- artritis
- fibromialgija
- zapušen nos
Spavanje na stomaku
Ova poza je najmanje poželjna jer može da izazove bolove u predelu leđa, pa ako osećate misteriozan bol u vratu i leđima, a spavate na stomaku najverovatnije je to uzrok. Budući da je veći deo težine ljudskog tela koncentrisan u središnjem delu, kada spavate okrenuti licem nadole jezgro tela se pritiska ka krevetu i dodatno opterećuje kičmu.
Jedina pozitivna strana spavanja na stomaku jeste to što pomaže da disajni putevi ostanu otvoreni ako hrčete ili imate apneju pri spavanju.
Spavanje na levoj strani
Stručnjaci preporučuju spavanje na levoj strani jer ima najviše pozitivnih strana.
Iako telo deluje simetrično, organi su zapravo asimetrično raspoređeni, a kako ležimo utiče na to kako telo usmerava i obrađuje "otpad". Tako će spavanje na levoj strani uz malu pomoć gravitacije delovati tako što će "otpad" uputiti kroz uzlazni deo debelog creva, potom u poprečno debelo crevo i, na kraju, u silazni deo debelog creva, zbog čega ćete izjutra biti spremni za pražnjenje u kupatilu.
Pored toga, istraživanje iz 2010. pokazalo je da ovaj položaj smanjuje gorušicu jer tako želudačni sokovi, koji daju kisele reakcije, ostaju ispod jednjaka.
Veruje se i da spavanje na levoj strani pospešuje čišćenje međutkivne tečnosti iz mozga, što smanjuje rizik za nastanak Alchajmerove i Parkinsonove bolesti i drugih heuroloških oboljenja. Ovo je utvrđeno nizom eksperimenata koji su vršeni nad glodarima i potrebno je još istraživanja u kojima bi učestvovali ljudi.
Pored toga, spavanje na strani, bilo levoj ili desnoj, skloniće jezik dalje od grla, pa on neće blokirati disajne puteve i smanjiće se hrkanje.
Ipak, kod ovakvog položaja moguć je bol u ramenima i osećaj pritiska u vilici.