Pre nekoliko godina, naučnici su utvrdili krajnje jednostavan način da se utiče na povišen krvni pritisak
Popodnevna dremka mogla bi da bude mnogo više od kratkotrajnog dnevnog predaha, pokazala su istraživanja.
Kako su na jednom skupu kardiologa u Americi objasnili grčki istraživači iz Opšte bolnice "Asklipieio" u Vuli, oni su podelili učesnike svog eksperimenta u "grupe za dremku". Jedna grupa je spavala jednom dnevno, dok je druga san čuvala tek za noć, a redovno im je meren krvni pritisak u toku dana. Učesnici su bili osobe normalnog pritiska, a praćeno je kako dnevna dremka utiče na njega, budući da je poznato da noćni san spušta krvni pritisak.
Studijom je utvrđeno da su oni koji su spavali u toku dana u proseku imali niži pritisak od ovih drugih, a za svaki sat sna prosečni sistolni, tj. gornji krvni pritisak bio je za 3 mmHg niži.
― Naravno, ne želimo da ohrabrimo ljude da spavaju satima tokom dana, ali s druge strane ne treba da osećaju krivicu ukoliko nakratko zadremaju, s obzirom na eventualne koristi od toga ― istakao je dr Manolis Kalistratos, jedan od koautora studije.
Štaviše, istraživanjem je utvrđeno da su efekti spavanja tokom dana slični onima koje imaju promene u životnom stilu i terapija!
― Na primer, smanjena upotreba alkohola i soli snižavaju krvni pritisak za 3-5 mm Hg ― primetio je dr Kalistratos i dodao da neki lekovi to čine za, u proseku, 5–7 mmHg.