prepoznajete li se?

GRČEVI U NOGAMA su samo jedan od mnogih: 5 znakova da ne unosite dovoljno MAGNEZIJUMA

Budući da učestvuje u stotinama metaboličkih procesa, magnezijum je veoma važan mineral i ključno je prepoznati njegov nedostatak na vreme

foto: Shutterstock

Magnezijum je jedan od najobilnijih esencijalnih minerala u ljudskom organizmu, a pre svega se deponuje u kostima, dok manja količina cirkuliše kroz krvotok. On je, takođe, jedan od najvažnijih ― magnezijum učestvuje u više od 300 metaboličkih procesa u telu, a samo neki od njih su sinteza proteina, proizvodnja energije, održavanje gena, akivnost mišića, regulacija nervnog sistema itd.

 

Ipak, istraživanja su pokazala da čak 75 odsto opšte ljudske populacije ne zadovoljava svoj dnevni preporučeni unos magnezijuma, koji zavisi od godina, pola i zdravstvenog stanja. Preporučena dnevna doza za muškarce starosti mlađe od 30 godina iznosi 400 mg, a za žene 310 mg, dok muškarci stari između 31-50 godina treba da konzumiraju 420 mg, aa žene istih godina 320 mg. Takođe, preporučuje se da muškarci starije od 51 godine unesu 420 mg, a žene 320 mg.

 

  • Kako porepoznati manjak magnezijuma?


Nedostatak magnezijuma opznat je kao hipomagnezija i može imati vrlo teške posledice po zdravlje, a neki od njih su dijabetes, loša apsorpcija, celijakija i hronična dijareja.


Najčešći simptomi su:

 

  • Slabost mišića i grčevi

 

Ukoliko često osećate trzanje i tremor u mišićima ili vas muče grčevi, vrlo je moguće da je vaš problem manjak magnezijuma. Veruje se da se to događa zbog većeg protoka kalcijuma u nervne ćelije, zbog čega dolazi do hiperstimulacije mišićnih nerava.

 

Ovde pogledajte koji su prirodni načini najkorisniji u otklanjanju grčeva u nogama.

 

  • Osteoporoza

 

Manjak magnezijuma može da dovede do smanjenja mineralne gustine kostiju i do povećanja rizika za frakture kostiju.

 

foto: Profimedia

Štaviše, on je jedan od vodećih fakora za nastanak osteoporoze, na koju utiču još i vitamini K i D.

 

  • Poremećaji mentalnog zdravlja


Jedan od pokazatelja nedostatka magnezijuma jer apatija, odnosno nedostatak emocija ili "emocionalna ukočenost". Pored toga, manjak ovog minerala povezuje se s rizikom za nastanak depresije i anksioznosti.

 

  • Visok krvni pritisak


Nekoliko naučnih istraživanja pokazalo je da snižen unos magnezijuma može da se dovede u vezu s povišenim krvnim pritiskom i, dalje, rizikom za nastanak srčanih oboljenja. Uz to, eksperimenti su pokazali da se pritisak može sniziti pojačanim unosom magnezijuma.

 

  • Astma


Pacijenti kojima je dijagnostikovana teška astma neretko imaju i nedostatan magnezijuma, ali ne mora ona da bude ni teška ― osobe koje boluju od astme generalno imaju niži magnezijum nego zdrave.


Veruje se da se zbog manjka ovog minerala kalcijum nakuplja u mišićima koji oblažu disajne puteve, što dovodi do njihovog sužavanja i otežanog disanja.