Biljke koje će vam pomoći da smršate, a još i da zdravo utiču na vaš organizam i uopšteno zdravstveno stanje, već imate u svojoj bašti ili kuhinji.
1. Maslačak
Maslačak je prirodni laksativ i odličan za varenje, ubrzava metabolizam i pomaže u smanjenju holesterola. Uz to, ubrzava eliminisanje masnih kiselina, a sadrži i vitamine i minerale. Pazite samo na to da prekomerna upotreba može uzrokovati trošenje elektrolita, kao što je to slučaj sa diureticima.
- Pijte 3 do 4 šolje čaja od maslačka svakog dana
- Dodajte sveži maslačak u supe ili salate
- Konzumirajte 15 do 30 kapi tinkture maslačka po danu
Pomešajte jednake količine korena maslačka, čička i đumbira, prelijte s dva decilitra hladne vode i kuvajte na visokoj temperaturi 20 minuta. Kada sklonite s ringle, dodajte kašičicu ploda ili cveta gloga, ostavite da odstoji desetak minuta, pa procedite.
2. Kajenska paprika
Kajenska paprika poznata je i kao biljka i kao začin koji stimuliše organizam, omogućavajući vašem telu da sagori kalorije. Jedna kašičica kajenske paprike pre svakog obroka pomoći će vam za postizanje optimalnih rezultata i sagorevanje unesenih kalorija.
3. Psilijum
Psilijum je oblik vlakana iz ljuske semena indijske bokvice. Najčešće je poznat kao laksativ, ali dobar je i za zdravlje brojnih organa, uključujući srce i pankreas. On smanjuje glad, podstiče mršavljenje. Kad koristite psilijum, morate piti barem 6-8 čaša vode dnevno, jer u suprotnom dolazi do konstipacije. Trudnice i astmatičari ne treba uopšte da unose psilijum.
Pomešajte jednu kašičicu praha psilijuma u dve šolje vode ili soka, dvaput dnevno.
4. Cimet
Cimet je odličan izvor mangana, gvožđa, kalcijuma, bakra i cinka, uglavnom nedostajućih minerala u većini namirnica. Od vitamina sadrži vitamine C, K, pirodoksin (B6) i riboflavin (B2). Uzimanjem samo pola kašičice cimeta dnevno dijabetičari mogu u znatnoj meri da smanje nivo šećera u krvi. Eksperimentalno je dokazano da cimet snižava i nivo masti i lošeg holesterola.
Jutarnji čaj će biti još ukusniji ako u njega dodate cimet, čime će ovo postati prirodni napitak za mršavljenje. Još je bolje ako u čaj dodate i med. Na jednu šolju čaja optimalno je staviti jednu kašičicu mlevenog cimeta i dve kašičice meda.
U popodnevnim satima cimetu i medu dodajte i đumbir. U dve kašičice meda umutite pola kašičice cimeta i pola kašičice đumbira.
U večernjim satima preporučuje se da se prokuva 200 mililitara vode sa jednakim delovima meda i cimeta, po pola kašičice. Popiti pola sata pre odlaska na spavanje.
5. Origano
Origano je višegodišnja zeljasta biljka. Raste na Mediteranu, dok su određeni tipovi zastupljeni i na području Azije i Amerike. Njegov latinski naziv u prevodu znači ukras brega. Origano se može kultivisati, a postoji više od 40 vrsta ove biljke čiji su korisni delovi list i cvet. Ima prijatan miris, a aromatičan i začinski ukus. Stari Grci upotrebljavali su ulje origana za lečenje rana, zmijskih ugriza i tegoba disajnih puteva, a u srednjem veku ono je postalo popularno i u Evropi gde je danas prihvaćeno kao odličan saveznik u borbi protiv infekcija.
On je sedativ, sekretolitik, karminativ, digestiv, stomahik, antiseptik, aromatizant, aperitiv, blag stimulant i još mnogo toga.
Origano sadrži komponentu karvakrol, a studije su pokazale da karvakrol smanjuje težinu kod živih bića. Takođe, sadrži i timol, koji uz karvakrol pomaže smanjivanju holesterola.
Čaj od cvetova origana, ulje origana, samo su neke od mogućnosti konzumacije za bezbroj benefita po zdravlje.