Biljka od koje se pravi može se naći maltene na svakom koraku, a vrlo je moćna!
Među najpopularnijim sastojcima iz prirode koji se vekovima koriste kao narodni lek jeste vrbina kora, koja se obično priprema u obliku čaja.
Vrba raste u vlažnim područjima širom sveta, a skoro svi njeni delovi primenjuju se u svrhe lečenja.
U starom Egiptu i Kini široku primenu imalo je pre svega lišće ovog drveta, a zabeleženo je da je Hipokrat još u V veku pre naše ere koristio gorki prah iz vrbine kore, zbog njegove moći da ublaži bolove i snizi telesnu temperaturu.
Kako su vekovi prolazili, vrba se više upotrebljavala u lečenju i sve više analizirala, a u XIX veku francuski hemičar Anri Leru uspeo je da izoluje aktivni sastojak kore vrbe koji je nazvao — salicin. Ako vam je ova reč poznata, to je zato što ste je verovatno čuli već bezbroj puta u pitanju je alkoholni β-glukozid, agens koji deluje antizapaljenski i vrlo je hemijski sličan aspirinu, odnosno acetilsalicilnoj kiselini.
Kora vrbe sadrži još fenolnih glukozida, osim salicina, a to su saligenin, salikortin, populin, a u njenom sastavu su i flavonoidi, fitoestrogeni i tanini. zbog svega toga, ona ima i analgetično i antiseptično dejstvo.
Budući da je toliko snažan i raznovrsnog sastava, čaj od vrbine kore obično se ne preporučuje trudnicama, dojiljama i manjoj deci, a mnoge trudnice izbegavaju čak i proizvode za negu kože koji sadrže salicilnu kiselinu.
Protiv čega sve pomaže kora vrbe?
- Protiv glavobolje
Ukoliko imate probleme sa čestim glavoboljama ili migrenama, može vam pomoći ovaj prirodni sastojak. To posebno važi ukoliko vam lekovi protiv glavobolje izazivaju gastrointestinalne smetnje — naučno je dokazano da želudac bolje podnosi salicilnu kiselinu iz kore vrbe.
Tada joj se mogu pridružiti i matičnjak i kamilica.
- Protiv povišene temperature
Budući da je ovom čaju osnovno dejstvo antizapaljensko, on je vrlo koristan u slučaju povišene temperature.
- Reumatoidni artritis i osteoartritis
Kada se kora vrbe kombinuje s astavićem, brezom, koprivom ili listom masline, deluje tako što ublažava simptome rematoidnog artitisa i osteoartritisa, odnosmo ublažava hronične bolove u leđima i zglobovima.
- Ekcem i druga kožna stanja
Čaj od kore vrbe vrlo je efikasan u tretiranju kožnih oboljenja, naročito kada je koža vrlo suva i iritirana, kao kod ekcema. Takođe, veruje se da ispiranje rana ovim čajem ubrzava njihovo zarastanje.
U svemu što se tiče kože je kora vrbe još delotvornija kada se kombniuje s trobojnom ljubičicom.
- Prevencija moždanog i srčanog udara
Kora vrbe poznata je po tome što razređuje krv, pa je poželjno da je piju ljudi koji imaju povišen rizik za nastanak moždanog i srčanog udara, imaju trombofiliju i sl.
- Protiv bruzitisa
Zapaljenje burze, zatvorene vrećine ispunjene tečnošću koja se nalazi unutrašnjosti zglobova, može da dovede do oticanja kolena, laktova i, generalno, svih zglobova, a protiv nje može pomoći vrbova kora. Više medicinskih istraživanja je dokazalo da je ovaj čaj efikasan u slučaju burzitisa zbog svojih antiinflamatornih mehanizama.
Kako se priprema čaj od kore vrbe?
Jednu kašičicu vrbine kore u prahu prelijte jednom šoljom prokuvane i ohlađene vode od oko 200 mililitara. Ostavite da odstoji 10 minuta, pa procedite i pijte tri puta dnevno, posle obroka.