Ukoliko imate bilo koju tegobu koja podrazumeva krvarenje, čaj od jedne od najrasprostranjenijih biljaka u našoj zemlji mogao bi biti vaš najveći saveznik
Biljka Capsella bursa-pastoris najpoznatija je kao rusomača, a naziva se na našim prostorima još i hoću-neću, devojačka trava, torbičica, tarčužak ili tobočica.
U pitanju je dvogodišnja biljka kojoj možda ne znate naziv, ali ste je videli bezbroj puta jer spada u zeljaste biljke iz porodice krstašica koje rastu i na livadama i pored puteva, a prepoznatljiva je po tankom i visokom stablu i listićima koji rastu retko i duž celog stabla, pa je mnogi koriste kada treba da naprave neki izbor tako što nabrajaju "hoću" i "neću" dok čupkaju listiće i onda odluče na osnovu poslednje reči. Ona cveta od marta do novembra i maltene je na svakom koraku u ovom periodu.
Malo je poznato, međutim, da rusomača nije korisna samo za opklade i igre, već ima lekovitu moć.
Ona se, naime, primenjuje kod svih vrsta krvarenja, a dokazala se kao efikasna kod puknuća čira, obilnih i produženih menstrualnih krvarenja, krvarenja usled poremećenog ciklusa, hemoroida koji krvare, zatim kod krvarenja iz nosa, želuca i creva pa čak i kod rana. Koristi se i kod problema s krvnim pritiskom jer deluje tako što normalizuje i snižen i povišen, a pomaže i pri oboljenjima mišića, naročito u slučaju poteškoća s mišićima stezačima poput analnog mišića. Mnogi piju čaj od rusomače kod snažnih urinarnih infekcija, jer ima uroantiseptična svojstva.
Kako se priprema čaj od rusomače?
Jednu supenu kašiku rusomače prelijte s dva decilitra ključale vode, pa poklopite i ostavite da odstoji pola sata.
Pijte triput dnevno pre jela.