Iako ovi znakovi bolesti mogu da deluju bezazleno ili da ukazuju na neko manje ozbiljno stanje, obratite pažnju — oni se obično javljaju u početnim fazama razvoja ćelija kancera jetre.
Jetra je vitalni organ koji učestvuje u velikom broju fizioloških procesa. Značajna je u stvaranju žuči, imunskih faktora, stvara holesterol i omogućava njegov prenos kroz organizam.
Rak jetre se javlja usled nekih genetskih mutacija gde dolazi do poremećaja funkcionisanja i gomilanja ćelija koje stvaraju rak.
Ono što zabrinjava jeste učestalost ove bolesti, koja je jako brzo skočila od osamdesetih godina prošlog veka do danas.
Kao i za svaku bolest, postoje faktori rizika koji određenu grupu ljudi svrstavaju kao podložnije i ugroženije. Neki od njih su dijabetes, ciroza, nealkoholna masna jetra, hepatitis B i C i prekomerni unos alkohola.
Jako je bitno primetiti prve znake bolesti i reagovati na vreme, jer vreme je često presudan faktor kod ovakvih dijagnoza. Simptomi mogu biti zamaskirani i nekom drugom bolesti koju čovek ima, ali u svakom slučaju, ne treba ih zanemarivati.
Najčešći simptomi su:
- Gubitak telesne mase koji nije povezan sa ishranom
- Smanjen apetit ili osećaj sitosti nakon manjeg obroka
- mučnina
- povraćanje
- osećaj umora, opšta slabost
- uvećane jetra i slezina
Kao što možemo primetiti, ne postoje specifični simptomi koji direktno ukazuju na ovu opasnu bolest, a ono što je simptomatično, jeste paraneoplastični sindrom, koji se javlja u ranijim stadijumima bolesti. Ovaj sindrom uključuje povišen nivo kalcijuma u krvi (hiperkalcijemija), nizak nivo šećera u krvi (hipoglikemija), povišene vrednosti crvenih krvnih ćelija (eritrocitoza), povišen nivo holesterola u krvi (hiperholesterolemija), uvećanje grudi (ginekomastija) i smanjenje testisa kod muškaraca.