Jedna od nepravedno zapostavljenih biljaka na našim prostorima je prava riznica hraniljivih materija, koje se povezuju s poboljšanjem mnogih zdravstvenih tegoba. U nekim aspektima je korisnija čak i od spanaća!
Tušt (lat. Portulaca Oleracea) sukulentna biljka je iz porodice Portulacaceae koja se u našoj zemlji može naći na brojnim livadama, uz kuće i puteve, pa i kao korov po vrtovima i vinogradima, a malo je poznato koliko korisna ona može biti za zdravlje.
Reč je o jednogodišnjoj biljci koja može da poraste 15-30 centimetara, svetlozelene je ili crvenkaste boje i ima sočne, jajolike i glatke listove.
Poznata je još i kao tušanj, tušac, tušnjak i portulak, a potiče iz Indije i Kine, pa ima dugu tradiciju upotrebe kao začina ili povrća u salatama, kao i u alternativnoj medicini. Njeni listovi su aromatičnog, kiselkastoslanog, ali blagog ukusa i može se koristiti na razne načine, ali o tome malo kasnije.
Da li je tušt lekovita biljka?
Kada pogledate sićušne žute cvetove ili gumenkaste listove tušta, možda vam on neće delovati kao nešto što biste uvrstili u svoju ishranu, ali WebMD navodi da se ova biljka nalazi na listi Svetske zdravstvene organizacije kao jedna od najčešće korišćenih lekovitih biljaka na svetu.
Tušt je prepun hranljivih materija
U tuštu se nalazi mnogo antioksidanasa, jedinjenja koja se efikasno bore protiv slobodnih radikala, nestabilnih molekula koji izazivaju oštećenja ćelija i povezani su s nizom bolesti.
U njegovom sastavu su:
- vitamin A, koji štiti oči i poboljšava imuni sistem,
- beta-karoten, koji se u telu pretvara u vitamin A i pomaže u snižavanju broja slobodnih radikala u organizmu,
- vitamin C, koji čuva kolagen i krvne sudove i pomaže u oporavku posle povreda,
- glutation, koji ima antikancerogena svojstva (i tušt ga sadrži više nego spanać!),
- melatonin, koji pomaže kod problema sa snom, smanjuje zapaljenje, poboljšava imunitet i dobar za krvni pritisak,
- betalain, kojem se pripisuju antivirusna, antibakterijska i antifungalna svojstva, iako je potrebno još istraživanja.
Prava je riznica folata, kalcijuma, holina, gvožđa, kalijuma...
Tušt se povezuje s nižim rizikom za nastanak raka jer obiluje i flavonoidima, alkaloidima i polisaharidima, a pogodan je i za očuvanje zdravlja srca jer u tuštu ima i mnogo omega-3 masti, koje se retko nalaze u biljkama i uglavnom su deo ribljeg mesa.
Takođe, ova biljka je korisna za ljude koji žive s dijabetesom, konkretno tipa 2, ali je svakako potrebno još naučnih istraživanja kako bi se o tome dala konačna reč.
Tušt se često preporučuje i za zdravije kosti, jer je odličan izvor magnezijuma i kalcijuma, a povezuje i sa bržim zaceljivanjem rana, poboljšanjem zdravlja jetre, bržim oporavkom od infekcija i od gastrointestinalnih problema.
Kako se jede tušt?
Tušt se u azijskoj kuhinji koristio i kao začin i kao povrće, a danas postoji mnogo načina da se on uvede u jelovnik kako bismo iskoristili zdravstvene prednosti ove moćne biljke koja je u Srbiji samonikla.
Kiseli tušt za zimnicu
Sastojci:
- litar vode
- 1 kašika soli
- 1 kašika šećera
- 100 ml sirćeta
- grančice tušta po želji (mlade, sveže i neoštećene)
Priprema
- Posle berbe, dobro operite tušt hladnom vodom, pa ih stavite na čistu i suvu krpu da se suše.
- Pomešajte u šerpi vodu, sirće, šećer i so, pa kad proključa, time prelijte tušt. Zahvaljujući tome će tušt biti hrskav i sačuvati boju.
- Odmah ga izvadite i ubacite u pravilno sterilisane tegle, a tečnost vratite na vrelu ringlu i ponovo ga prokuvajte. Kad proključa, prelijte ovim rastvorom tušt u teglama, pa ih zatvorite i prevrnite naopako. Ostavite ih tako dok se potpuno ne ohladi, pa premestite na suvo i hladno mesto.
Kajgana sa tuštom
Izrendajte dobro opran tušt, pa ga umešajte u kajganu tokom prženja.
Čorba sa tuštom
Koju god čorbicu da pravite, slobodno ubacite sitno seckan tušt kako biste popravili ukus i dali dodatnu dozu vitamina i minerala jelu.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Koju biljku preporučuje najpoznatiji travar?