Nijedna dijeta nije garancija da ćete izbeći probleme sa prostatom, ali uz tzv. antizapaljensku ishranu je rizik niži i ona vam može biti od pomoći da ne nosite sa ovim čestim problemom.
Nutricionistkinja Jasna Vujičić objašnjava da ne postoji režim ishrane koji garantuje i dobro zdravlje prostate, ali naglašava da je dokazano da je antiinflamatorna ishrana blagotvnorna. Ovakva ishrana daje i niži rizik od raka prostate, ističe ona, a mi vam u celosti prenosimo njen test sa savetima.
Uopšteno govoreći, antiinflamatorna ishrana je ona u kojoj glavnu reč imaju neprerađene namirnice. Dakle, obuhvata širok spektar antioksidanata iz povrća, bobičastog voća, orašastih plodova i semenki.
Konzumiranje kvalitetnih nemasnih proteina i samo skromnih količina ugljenih hidrata višeg nutritivnog kvaliteta (npr. integralne žitarice, nerafinisane) je prvi izbor po mišljenju mnogih nutricionista.
Šta konkretno je dobro za zdravlje prostate?
- Zeleni čaj. Nekoliko šolja zelenog čaja dnevno obezbeđuje dobar preventivni efekat protiv raka prostate u jednom manjem istraživanju, ali ni ovde ne treba preterivati.
- Zeleno povrće. Muškarci koji jedu prokelj, kupus i brokoli, prema istraživanju, imaju do 20% manji rizik od raka prostate.
- Likopen iz paradajza, antioksidans likopen iz kuvanog (ne sirovog) paradajza i sosova takođe smanjenjuje rizik od raka prostate. Kuvanje povećava apsorpciju likopena.
- Testerasta palma (eng. Saw palmetto, lat. Serenoa repens). Ova biljka ne raste kod nas (bobice palme) ali je dostupna kao suplement i može pomoći protiv simptom benigne hiperplazije prostate. Ovaj suplement utiče na povećanje brzine protoka urina, pražnjenja bešike i nivoa PSA.
- Kopriva. Listovi i koren biljke koprive, poput palmeta, sadrže širok spektar biljnih sterola koji pomažu u zaštiti prostate od upalnih slobodnih radikala. Kopriva takođe sadrži i druga korisna jedinjenja koja pomažu u lakšem pražnjenju bešike, uključujući aglutinine, lignane i polisaharide.
- Semenke bundeve. Mnogi već znaju da ovo seme kombinuje prednosti svih gorenavedenih sastojaka. Bogate biljnim sterolima i karotenoidima, semenke bundeve pomažu u ograničavanju rasta ćelija prostate, a istovremeno povećavaju protok urina. Pored toga, oni su prirodni izvor cinka, antiinflamatornog minerala kojeg muškarcima sa uvećanom prostatom obično nedostaje.
- Kafa. Više istraživanja na hiljadama muškaraca koji piju kafu pokazuju da se kafa takođe smanjuje rizik od raka prostate.
- Omega-3 riba. Neka istraživanja sugerišu da antiinflamatorne omega-3 masne kiseline EPA i DHA koje se nalaze u ribama bogatim uljem, kao što su losos i sardine, mogu smanjiti rizikom od raka prostate.
- Šargarepa. Dokazano je da na svakih 10 grama dnevno povećanja unosa šargarepe, rizik od razvoja raka prostate se smanjuje za 5%. Obavezno je ubacite u ishranu!
Šta još možete uraditi za zdravjiu prostatu uz pomoć ishrane?
Da bi se hranjive materije neophodne za zdravlje prostate mogle što bolje apsorbovati bitno je da i vaš probavni sistem radi kako treba. Prema nekim inicijalnim istraživanjima disbioza creva (neravnoteža u crevnim bakterijama) može biti primarni uzrok hroničnog prostatitisa.
Zato se i ovde preporučuje unos probiotskih bakterija, ali ne iz mlečnih proizvoda nego iz suplemenata probiotika. Uz zdravu uravnoteženu ishranu i dovoljno fizičke aktivnosti možete očekivati da se problemi sa prostatom smanje.
BONUS VIDEO
Iskustvo muškarca koji je pobedio rak prostate