Predstavljamo vam preporuke poznatog kuvara Džejmija Olivera za uštedu novca
Ukusna jela ne moraju mnogo da pritisnu vaš kućni budžet, a sve što je potrebno da vam ishrana bude bogata i raznovrsna, a novčanik "neoštećen" jeste malo pažljivog planiranja.
Kako tata petoro dece i čovek koji život provodi u kuhinji, čuveni britanski kuvar Džejmi Oliver došao je mnogo načina da se kuvanju pristupi ekonomično.
Kako on objašnjava, čak i male promene u vašoj rutini mogu da naprave veliku razliku.
Kada su, na početka rata u Ukrajini, cene životnih namirnica počele da rastu, Džejmi Oliver sastavio je spisak svojih proverenih trikova za uštedu.
- Planirajte celu nedelju
Ako kupujete naveliko umesto da idete u prodavnicu za svaku sitnicu, opvo je dobar način da primenite prvo pravilo Džejmija Olivera. Od namirnica koje imate u kući za vikend osmislite jelovnik za jelu nedelju i eventualno dodajte još nekoliko potrepština.
Sve to zapišite i isplanirajte šta ćete spremati za svaki dan u nedelji.
- Kuvajte odjednom više
Ako možete, kuvajte odjednom više, umesto da svaki dan uključujete šporet, savetuje Džejmi Oliver, koji kaže da je ovo najjednostavniji i najefikasniji način uštede.
– Bilo da kuvate za jednu osobu ili za celu porodicu, priprema i zamravanje više obroka unapred će smanjiti bacanje hrane i uštedeti na duže staze – kaže on.
- Budite energetski efikasni
Jedan od najkorisnijih uređaja u kuhinji je mikrotalasna pećnica, pa se ne plašite da je koristite kad god ste u prilici.
Iako je upotreba rerne nešto skuplja, ona vam nije neprijatelj, sam se postarajte da je iskoristite pametno i napunite što je više moguće kako ne biste pekli duže. Recimo, umesto da pečete dve kore za tortu odvojeno, pecite ih odjednom.
Takođe, Džejmi Oliver savetuje da na tiganje i šerpe stavite poklopac dok spremate hranu na ringli kako biste zadržali toplotu, kao i da povrće iseckate sitnije da bi se brže termički obradilo.
- Koristite ostatke
Umesto da bacite bajati hleb koji je počeo da se mrvi i kom se ctvrdnula kora, napravite kolač od starog hleba. Iskoristite svaki mogući način da ostaci hrane ne završe u kanti za smeće.
- Pažljivo čitajte
Važno je da znate razliku između oznaka "Najbolje do" i "Rok trajanja" jer u prvom slučaju ne znači da hrana ne može da se jede posle naznačenog datuma, već samo možda neće biti iste svežine i kvaliteta kao ranije, ali je i dalje jestiva.