Koju hranu treba jesti ako imate sniženu funkciju štitne žlezde?
Može li ishrana da pomogne štitnoj žlezdi?
– Hrana sama po sebi ne može da izleči probleme sa štitastom žlezdom – ističe Džuli Haris iz medicinske platforme Welldoc. – Međutim, kombinacija hranljivih materija i lekova može da pomogne u obnavljanju funkcije štitne žlezde i ublažavanju simptoma.
Kao prvo, konzumacija hrane sa antizapaljenskim efektom može da se odrazi na stanje ovežlezde, a nutricioniskinja Lisa Ričard, autorka tzv. Kandida dijete, kaže da unos hrane koja sadrži antiinflamatorna jedinjenja može da pomogne ljudima sa autoimunim bolestima, kao što su Grejvs-Bazedovljeva bolest i Hašimotov sindrom.
– Creva igraju ulogu u održavanju zdrave tiroidne žlezde i kontroli zapaljenja. Konzumiranje superhrane koja je bogata nutrijentima za unapređenje zdravlja creva, poput antioksidanata i vlakana, može da ublaži probleme štitaste žlezde i simptome – ističe Ričards.
Hrana za zdravu štitnu žlezdu
- Borovnice
Ovo bobičasto voće je nadaleko poznata superhrana. Ukusno je, lako za pakovanje i grickanje, a obiluje polifenolima.
Borovnice su posebno korisne ako pokušavate da smršate zbog hipotireoze, jer sadrže mnogo vlakana, pa pružaju energiju, ubrzavaju metabolizam i produžavaju osećaj sitosti. Uz to, imaju nizak glikemijski indeks!
Uz to, medicinska platforma Healthline piše da borovnice mogu da smanje oštećenje DNK, prevencija su kancera, usporavaju starenje, sprečavaju oksidiranje LDL holesterola, mogu da pomognu u snižavanju povišenog krvnog pritiska... A još su niskokalorične!
- Semenke bundeve
Ovo seme vrlo je bogato magnezijumom i cinkom i brlo je korisno za zdravlje, a interesantno je to što ima najmanje dva sastojka koja čine čuda za raspoloženje.
Prvi je neurotransmiter glutamat, koji je ključan za smanjenje stresa, anksioznosti i razdražljivosti, a drugi triptofan, esencijalna aminokiselina, koja pomaže lučenje serotonina, tj. "hormona sreće".
Naravno, najvažniji je cink, koji je neophodan za proizvodnju hormona štitne žlezde.
- Jabuke
Ovo voće smatra se hranom vrlo poželjnom kod problema sa štitnom žlezdom jer sadrže pektine, vlakna koja pomažu u uklanjanju toksina iz organizma.
Otrovi, naročito metali, mogu da ometaju funkciju tiroidne žlezde, konkretno živa smanjuje nivo njenih hormona, pa je jabuka uvek zgodna užina zbog svih svojih pektina!
- Jaja
Mala proteinska bomba, što jaja svakako jesu, odličan je izbor za zdravlje štitne žlezde i superhrana.
Ona sadrže triptofan i tirozin, od kojih oba blagotvorno deluju na zdravlje srca, što je objavljeno u studiji iz 2020. u medicinskom magazinu European Journal of Clinical Nutrition.
Uz to, jaja obiluju aminokiselinama, omega-3 mastima, jodom, selenom i antioksidantima.
- Crna čokolada
Konzumiranje tamne čokolade može da pomogne u poboljšanju funkcije tiroidne žlezde, pokazala je studija objavljena u časopisu Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.
Kako je otkriveno u istraživanju, ljudi koji imaju sniženu funkciju ovog organa jeli su tokom osam nedelja svakodnevno crnu čokoladu i pokazalo se da imaju bolju funkciju štitne žlezde od onih koji je nisu unosili.
Ipak, stručnjaci ističu da je važno da ona ima udeo kakaoa od najmanje 70 posto.