viral

Dobro pogledajte, šta vidite? Optička iluzija s licem Adel razbila Internet i - naše mozgove

0

Da li znate šta je Tačerin efekat? Optička iluzija izokrenutih lica koja je zbunila svet 

OPTIČKA ILUZIJA S LICEM PEVAČICE ADEL
OPTIČKA ILUZIJA S LICEM PEVAČICE ADEL foto: EPA-EFE/VICKIE FLORES

Nedavno se na društvenim mrežama pojavila fotografija čuvene pevačice Adel, koja je veoma brzo postala viralna. Ona je ostavila korisnike društvenih medija zbunjenim fenomenom zvanim Tačerin efekat.

 

Ova zapanjujuća iluzija čini gotovo nemogućim uočavanje izokrenutih crta lica na slikama okrenutim naopako – sve dok se slika ne okrene desnom stranom nagore, otkrivajući uznemirujuću istinu.

 

Nazvanu po pokojnoj britanskoj premijerki Margaret Tačer, iluziju je prvi opisao 1980. godine profesor Piter Tompson sa Univerziteta u Jorku. Prvobitno se verovalo da je efekat delovao samo na Tačerinom licu, ali su vremenom istraživači otkrili da deluje na skoro bilo čije fotografije. A sada je Adelino lice postalo najnoviji viralni primer ove optičke prevare.

Slika Adele koja je u pitanju pokazuje njeno lice naopako, ali nešto nije u redu - ipak je teško odrediti šta. Oči i usta su joj okrenuti na desnu stranu, što izgleda relativno normalno kada je slika obrnuta. Međutim, kada se fotografija okrene uspravno, jezivo izobličenje postaje očigledno. Pogledajte.

Ovo nije prvi put da je Tačerov efekat postao viralan. Klinički psiholog dr Džuli Smit šokirala je svoje TikTok pratioce demonstrirajući iluziju sa poznatim licima poput Baraka Obame i Kanjea Vesta.

 

Njen video, koji je pozvao gledaoce da okrenu svoje telefone kako bi otkrili bizarne promene, prikupio je milione pregleda i preko 68.000 komentara, a fanovi su taj fenomen nazvali i fascinantnim i čudnim.

 

U Adelinom slučaju, fanovi se nisu mogli zasititi iluzije. Objave na Ks-u su eksplodirale komentarima poput:

- Ovo mi je slomilo mozak i Adel, pa ovo je gore od noćne more. 


Tačerov efekat funkcioniše zato što mozak ima specijalizovane kognitivne procese za prepoznavanje uspravnih lica. Ovi procesi daju prioritet prostornim odnosima između karakteristika nad detaljima pojedinačnih karakteristika. Kada je lice obrnuto, ovi kognitivni moduli ne funkcionišu tako efikasno, što otežava otkrivanje abnormalnosti kao što su okrenute oči ili rotirana usta.

 

Iako je efekat samo zabava i igra na društvenim medijima, to je takođe kritično sredstvo u psihološkim i neurološkim studijama. Istraživači ga koriste da razumeju percepciju lica, kognitivni razvoj i kako mozak obrađuje vizuelne informacije.

 

Bonus video:

Adel u Minhenu

 

makonda-tracker