Maniža Dalerovna Sangin, koja se u prvoj polufinalnoj večeri Evrovizije predstavila pesmom Russian woman, odmah je privukla pažnju Starog kontintenta.
Devojka čiji nastup nikoga ne ostavlja ravnodušnim svojski se potrudila da bude među najzapaženijima na ovogodišnjoj Evroviziji: nastup počinje u ogromnoj haljini napravljenoj od različitih materijala iz cele Rusije, a potom bukvalno izlazi iz nje i peva u crvenom kombinezonu, što je omaž radničkoj klasi, s velikom mašnom na glavi. Ona peva na ruskom i na engleskom, pleše i poručuje šta svaka "Ruskinja treba da zna".
Lepotica koja je očarala Evropu ipak nije toliko omiljena u svojoj zemlji, a jedna od prvih stvari koje joj zameraju je tekst pesme jer ona sama nije Ruskinja — rođena je u Dušanbeu, u Tadžikistanu, 1991. godine. Od malena je želela da se bavi muzikom, a od svog oca Nadžiba Usmanova, inače uglednog psihologa, nije imala podršku jer je smatrao da karijera pevačice nije dobar izbor za jednu muslimanku. Inače, Manižina porodica je vrlo ugledna u Tadžikistanu, pa tako njen deka Todži Usmon, cenjeni pisac i novinar, ima spomenik podignut u njegovu čast u Hučandu. Njena prabaka bila je jedna od prvih Tadžikistanki koje su prestale da se pokrivaju u javnosti i bile nezavisne.
S obzirom na to da joj je najveća podrška u izgradnji muzičke karijere bila baka, Maniža je rešila da promeni prezime u čast njoj i stoga se danas predstavlja kao Maniža Sangin.
Kada je imala samo tri godine, tokom građanskog rata u Tadžikistanu, Maniža se s porodicom preselila u Moskvu, gde je odrasla i pohađala muzičku školu, odsek za klavir. Ipak, kasnije se preorijentisala na pevanje, a izvesno vreme je studirala psihologiju na jednom moskovskom univerzitetu.
Počela je nastupa već kao dete — prvi put sa svega 12 godina, a godinama je bila deo bendova. Ipak, 2016. godine započela je solo karijeru i istakla se već debi albumom Manuscript, a uspeh se nastavio i s albumom ЯIAM. U martu ove godine izabrana je na nacionalnom takmičenju za rusku predstavnicu na Evroviziji nakon što je osvojila 39,7 procenata glasova publike, ali su reakcije na njeno pojavljivanje na Eurosongu i dalje podeljene u njenoj zemlji.
Maniža je poznata i kao vatrena aktivistkinja za prava žena i LGBT populacije, što nema najbolji prijem u Rusiji. Učestvovala je u brojnim kampanjama za prava osoba, a jednom prilikom se osvrnula to što, kako kaže, "pola Tadžikistana" misli da je lezbijka.
— Misle da si gej ako podržavaš LGBT+ zajednicu. Ali to nije istina. Ja samo volim ljude i obožavam gej zajednicu, mislim da je kul podržati ih — kaže ona.
Jedan od njenih najvatrenijih kritizera je Jurij Kotenok, koji je više puta pisao o Manižinom uspehu, ocenio ja je nedavno kao "uvredu" i "pljuvanje u lice" Rusiji. Štaviše, nazvao je Manižu "migrantkinjom koja je izgradila karijeru na LGBT+ agendi", a takvi komentari konzervativaca nisu retki ni na društvenim mrežama.
U svakom slučaju, Maniža je u ovom trenutku 12. favorit za pobedu na Evroviziji, ali njene šanse rastu iz dana u dan, a jedno je sigurno — fanovi Evrovizije su sinoć posle nekoliko godina ponovo oduševljeno dočekali predstavnika Rusije!