Poznata novinarka otkriva kako je sina učinila samostalnim i zašto je tek sada u životu otkrila lepotu slobode
Novinarka Gorica Nešović 15 godina sa kolegom Draganom Ilićem svako jutro vodi najslušaniju radio-emisiju „Buđenje“, zahvaljujući kojoj je stekla simpatije publike. Odskoro je postala i deo tima Srđana Predojevića i Jovane Joksimović i to kao reporter koji se uključuje sa ulica Beograda i na humorističan način komentariše događaje. U razgovoru za Glossy, Gorica kaže da je prihvatila ponudu sa TV Prva jer je time dobila ono što je svakom novinaru najvažnije - slobodu.
- Dobila sam jednu minijaturu u kojoj mogu da komentarišem našu svakodnevicu. Suviše smo opterećeni politikom i nekim ružnim događajima. U novinama prvih nekoliko strana rezervisane su za politiku, dobar deo zauzima crna hronika, nekoliko polugolih devojaka kao zabava i eventualno neki modni savet koji nema veze s mozgom. Nije to život koji živimo. Zato se ja nekako trudim da pokažem te sličice iz svakodnevnog života, kojih ima veoma mnogo, to jest da inspirišem ljude da obraćaju pažnju na njih. Inače, idem iz „Buđenja“ u „Jutro“. Kad završim jutarnji program na radiju, trčim sa Košutnjaka na Trg republike odakle se i javljam. Srđan Predojević mi je predložio da ovo radim još pre mesec dana i nimalo nisam razmišljala jer mi se odmah dopalo. U svakom poslu najvažnije je da ti niko ne stoji nad glavom, već da ima poverenje u tebe, a onda to poverenje i da se opravda. U tome je lepota slobode - kaže Gorica dodajući da je presrećna zbog činjnice da u Srbiji i pored mnogo letargičnih i melanholični ljudi, ima i dosta onih kojima je još do smeha.
Bez obzira na muke, svako voli da se nasmeje. Presrećna sam kad nam stignu poruke slušalaca koji kažu da ih u autobusu gledaju čudno jer se smeju, neki jave i da su se parkirali... Mada, mi ne radimo zabavno-humoristički program, dobro, jeste on zabavan, ali ne mora pod obavezno da bude i humora. Život u Srbiji nikada nije dosadan, imamo čemu da se nasmejemo: našim navikama, mentalitetu, pravilima i njihovom kršenju. Najviše se šalimo na sopstveni račun. Najinspirativnije je to kako se naš čovek snalazi u životu. Jedino što me brine jeste činjenica da se poslednjih godina, pored te letargije i melanholije, u nas uvukla i neka pakost."
Kao majka odraslog deteta, Gorica je bila u prilici da bude u različitim iskušenjima koja je, kako kaže, lako rešila jer između nje i sina postoji veliko poverenje.
- Trudim se da budem realna, da ga ne kujem u zvezde za svaku sitnicu, ali ponosna sam, pre svega, na naše međusobno poverenje i razumevanje. Kada je imao 19 godina, „pustila“ sam ga da ide u Indiju na četiri meseca. Na moje pitanje zašto baš tamo želi da ide, rekao je - da bi istražio nematerijalne vrednosti života. Sam je putovao od severa do juga, snalazio se, upoznavao ljude. Vratio se s jednim divnim osmehom na licu koji ima i danas. Gotovo svi iz moje okoline iščuđavali su se kako sam mogla da ga pustim. Mislim da mu je to prvo putovanje pomoglo da postane samostalan, da odgovara za svoje postupke, da kad nešto zabrlja, sam to i popravi, da nauči da se čuva, ali i da neguje radoznalost koja čoveku otvara mnoga vrata i čini ga mnogo bogatijim - priča radio-voditeljka.
Osim bavljenja novinarstvom, Gorica je i autorka tri knjige, a jedna od njih jeste i roman „Nije strašno ako padneš, strašno je ako ne ustaneš“.
Godinama nisam pala. Postoje posrtanja, naravno, nije nam svaki dan isti, ima lepih i manje lepih vesti i događaja. Ljudi se često utapaju u tim lošim. Kad dete padne, odrasli mu obično kažu: „Hajde ustani, nije to ništa“. Ti isti stariji kad padnu, često dugo sede i ne znaju šta da rade. Ja se ne dam. Živimo u zemlji u kojoj moramo mnogo da dajemo, a malo dobijamo. Zato je većina namrštena, snuždena, gleda u zemlju kad korača, izgubilo se samopoštovanje - zaključila je Gorica.