Saveti za zalivanje kućnih biljaka u zimskim mesecima prilično su jednostavni, a najvažniji je da ne preterujete s vodom već pravilnu negu sprovodite tako što je – smanjujete.
Za mnoge kućne biljke, manje svetlosti u kasnu jesen znak je da uđu u fazu mirovanja i pripreme se za preživljavanje tokom zime. U hladnijim mesecima je važno dozvoliti biljkama da se odmore, što znači da morate da "prikočite" s negom.
Ukoliko nastavite da ih zalivate i đubrite kao što ste činili tokom leta, to će podstaći rast, pa bi biljke mogle da budu pod opterećenjem i rastu slabo i vretenasto.
Pravilno zalivanje kućnih biljaka tokom zime
Uspavanim biljkama zapravo je potrebno vrlo malo vode.
Ako preterate sa zalivanjem, one bi mogle da istrunu jer se voda akumulira u kompostu, a u najboljem slučaju će posledica biti slabiji rast.
Koliko često treba zalivati biljke zavisi od njihove vrste:
- Većina kućnih biljaka se u zimskim mesecima zaliva jednom u dve nedelje.
- Sukulenti se zalivaju svake dve do tri nedelje.
- Kaktusi se skoro ne zalivaju zimi, pa će biti dovoljno da dodate tečnost na četiri do šest nedelja.
Izuzetak od ovog pravila su biljke koje cvetaju tokom zime, poput božićnih kaktusa i božićnih zvezda, koje je potrebno zaliti kada zemlja deluje suvo.
Saveti za zalivanje biljaka tokom zime
- Zalivajte sobne biljke samo ako je tlo suvo najmanje 5 cm u dubinu. To što površina deluje isušeno ne znači da je zemlja takva u svim nivoima, pa obavezno primenite neki od popularnih baštovanskih testova da li je vreme za zalivanje.
- Praznite tacnu ispod saksije nakon što višak tečnosti iscuri kako biljka ne bi ostala u posudi punoj vode jer to dovodi do truljenja korena.
- Zalivajte obilno i retko, a ne često i malo po malo. Mali "gutljaji" vode mogu da naškode biljci jer tako voda ne dolazi do korena i ne podstiče se zdrav i normalan rast.
- Koristite vodu sobne temperature jer će prehladna voda direktno sa česme izazvati šok.
BONUS VIDEO
U najvećem botaničkom muzeju u Aziji čuva se 2,87 miliona primeraka biljaka