korisno

Kako da cveće preživi zimu? 5 saveta uz koje ćete bez mnogo muke produžiti život svojim omiljenim biljkama

0

Baštenske i kućne biljke zahtevaju mnogo manje nege u zimskim mesecima, ali to ne znači da treba da ih zapostavimo. Ove sitnice mogu da odrede hoće li cveće propasti ili nastaviti da buja na proleće.

Cveće koje je krasilo balkone tokom leta može da opstane i za narednu godinu uz pravilnu negu.
Cveće koje je krasilo balkone tokom leta može da opstane i za narednu godinu uz pravilnu negu.foto: Lapa Smile/Shutterstock

Biljke žive od sunca, pa zimski dani umeju da budu izazov brojnim vrstama, ali nije nemoguće sačuvati naše omiljeno cveće.

 

Samo je potrebno imati prave savete i dosledno ih primenjivati!


1. Posebno osetljive biljke pokrijte.


Još prve prvih mrazeva je potrebno baštenske biljke pokrijete slojem malča ili suvim lišćem, što će im pomoći da se zaštite od promenljivih uslova i pada temperatura. Tu je i agril za pokrivanje biljaka, koje možete kupiti kao vreću ili veliki prekrivač.

2. Unesite ih ako je to moguće.


Sve biljke koje su bile na terasi obavezno unesite u kuću ili stan, a ako imate baštu isto učinite i sa svim većim biljkama koje ste uzgajali u saksijama. Ako ste ljubitelj cveća, poznato vam je da sve osetljivije baštenske vrste treba saditi u saksiji kako bi se lakše premeštale jer će se tako najbolje zaštititi od hladnoće.


3. Pažljivo birajte malč.


Postoji mnogo toga što se može koristiti kao malč za biljke, ali imajte u vidu da se razlikuju oni koji se koriste u toplijim i oni koje primenjujemo u hladnim mesecima. Cilj vam je da malč zadrži vlažnost i toplotu i zaštiti koren, a tokom zime će vam u tome značiti slama.

 

Biljkama zimi treba malo nege, ali ona mora da bude kvalitetna.
Biljkama zimi treba malo nege, ali ona mora da bude kvalitetna.foto: Alie04, Shutterstock

4. Orežite biljke.


Pre nego što počne zima, obavezno orežite sve delove biljke koji su oštećeni ili su se osušili. Tako ona neće trošiti energiju i hranljive materije na održavanje svojih delova kojima nema spasa, a izbeći ćete i zimsko truljenje biljaka.


5. Smanjite zalivanje.


Biljkama je potrebna voda da bi napredovale, ali u zimskim mesecima većina vrsta traži manje zalivanja. Budite umereni jer bilo kakav višak tečnosti može da dovede do truljenja korenja.


Ono što je veoma važno tokom zime jeste da redovno proveravate stanje svojih zelenih miljenica. Obratite pažnju na boju i teksturu lišća i stabljike, vodite računa o suvoći zemlje i dosledno slušajte savete baštovana.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Iz baštovanstva u glumu

 

makonda-tracker