Ljupka i nežna ciklama dodaće dašak intenzivnih nijansi vašem domu i uz malo truda vam ulepšati prostor i dane.
Ciklama (lat. Cyclamen), prelepa biljka koja pripada porodici jagorčevina ima 23 vrste i potiče s Mediterana i proteže se sve do Kavkaza i Irana, s tim što jedna vrsta raste i u Somaliji.
Otkrivena je sredinom 16. veka, a ime je dobila po latinskoj reči ciklaminos i grčkoj kiklaminos/kiklamis , što znači "okreni se" ili "pomeri se", zbog lučnog oblika njenog korena.
Na engleskom je zovu cyclamen, na nemačkom Alpenveilchen, na italijanskom ciclamino, dok je u Španiji ciclamen.
Kako i kada se sadi ciklama?
Ovaj divni cvet može se uzgajati i u bašti i u saksiji, a ako vam raste u vrtu, važno je da bude u hladovini i da je i u bašti zakopate u saksiji da biste je lako preneli u kuću kada zahladni.
Malo je poznato da ciklama odlično cveta na nižim temperaturama i napreduje na zimu, dok je unutra. Veoma je važno da saksije sa ciklamama držite podalje od svetla i izvora toplote kao što je radijator, kao i da vazduh bude vlažniji kako bi se podstaklo cvetanje.
Saveti za negu ciklame
- Idealna temperatura za ciklame je 10-15°C, pa bi trebalo da stoji u prostoriji koja se ne greje tokom jesenjih i zimskih dana. Iako bi soba trebalo da bude osvetljena, ne ostavljajte je na direktnoj svetlosti i na vlažnom mestu jer će biti podložnija gljivičnim infekcijama.
- Za đubrenje ciklame se koristi tečno đubirvo koja nemaju hlor, a obiluju gvožđem i kalijumom.
- Obavezno odsecite sve listove koji su suvi, uveli i čim primetite tu promenu, prebacite ciklamu na hladnije mesto.
- Kad lišće počne da žuti, znači da se ciklama sprema za period mirovanja. Tada izbegavajte zalivanje i pustite biljku da odbaci sve listove, koje ćete redovno uklanjati, dok ona treba da se premesti na hladnije mesto.
- Posle dva do tri meseca, vaša ciklama će očekivati obilno zalivanje (s dobrom drenažom da ne bi došlo do truljenja korena!), dok se đubri posle nicanja prvih cvetova.
BONUS VIDEO
Sad i cveće može da se kupi sa aparata