nije sve samo pesma i zabava

5 crtanih filmova koje možda ipak ne bi trebalo da pustite deci: Svi smo odrasli uz njih, ali kriju vrlo loše poruke

1

Kada je reč o crtaćima uz koje odrastaju mališani, često se "Diznijevim" klasicima okrećemo kao pouzdanim filmovima iz kojih će izvući životne lekcije dok se odlično zabavljaju. Međutum, u najpoznatijima ima i mnogo tema koje zapravo ne šalju dobru poruku, ali možda to niste ni primetili.

Ako već imamo tu mogućnost, trebalo bi pažljivije birati sadržaj kojem se deca izlažu
Ako već imamo tu mogućnost, trebalo bi pažljivije birati sadržaj kojem se deca izlažufoto: Liderina/Shutterstock

Proteklih godina imali smo priliku da vidimo kako mnogi crtani junaci iz prošlosti, sagledani iz drugog, svežijeg ugla, dobijaju status problematičnih. Pepe le Tvor je, ako govorimo realno, na silu dodirivao i ljubio mačku, a u mnogim starim crtaćima smo gledali scene koje obiluju rasizmom, mizoginijom, nasiljem...


Generacije su odrastale gledajući ih, ali roditelji proteklih godina u širokoj ponudi crtanih filmova i serija mogu da vode više računa o tome čemu su mališani izloženi i u širokoj ponudi pažljivo biraju uz koje će priče i likove deca rasti.


Tako je glumica Kira Najtli 2018. ispričala da je  svom domu zabranila "Diznijeve" princeze zbog antifeminističkih tema, a sve češće smo u prilici da čujemo da se neki crtaći izbegavaju iz sličnih razloga.

5 crtaća o kojima bi trebalo da razmislite

 

Nakon ove njene izjave Guardian je sastavio listu "Diznijevih" filmova koje mališani ne bi trebalo da gledaju, a na njima su se našli mnogi naslovi u kojima na prvi pogled ništa nije problematično. Ali kad se zagrebe po površini... Ako deca već gledaju ove crtaće, obavezno popričajte s njima o onome što su videli i pokušajte da im objasnite da neke od poruka u njima jednostavno nisu nešto čime se treba voditi u životu.

 

"Snežana i sedam patuljaka" (1937)

Prvi animirani film zasnovan na nekoj od bajki braće Grim postigao je istorijski uspeh, ali Guardian navodi da "sujetnu kraljicu pokreće toksična ljubomora", kao i da njena mantra "Najlepši na svetu ko je?" podstiče ideju da se žene žene takmiče međusobno i da budu nagrađene na osnovu izgleda.


"Lepotica i zver" (1991)

Britanski portal ocenjuje da je, u suštini, Bel osoba koja pati od stokholmskog sindroma, dok je u zatočeništvu drži arogantni princ proklet da živi kao zver, kao i da je tako deci šalje poruka da "žene treba da vole muške zveri loše naravi u nadi da će ih promeniti".


"Pepeljuga" (1950)

Kako je Kira Najtli objasnila, "Pepeljuga" je na njenoj listi zabranjenih crtaća jer glavna junakinja "sedi i čeka da je neki bogataš spase".


Ne radite to! Spasite se same – poručila je glumica.


Iz istog razloga i Guardian-ova autorka Sofi Monks Kaufman stavila je na svoju listu "Pepeljugu", a dodaje da u njemu prepoznaje i temu iz "Snežane i sedam patuljaka".


Žene su od početka vremena ubacivane u dva stereotipa: anđeo ili đavo, madona ili kur*a, a u Diznijevom svetu: zla maćeha ili vrla lepotica – piše ona.


"Uspavana lepotica" (1959)

Kao problem u ovom filmu navodi se to što se princeza iz večnog sna spasava poljupcem princa dok leži bez svesti, što je pre može da se opiše kao nešto za policijsku istragu nego kao prava ljubav.


"Aladin" (1992)

Kako navodi Guardian, u "Aladinu" su, uz sve njegove kvalitete, Arapi prikazani na neukusan način, pre svega u vizuelnom smislu, kao vrlo sirovi, grubi, čemu nema mesta u "intesekcionalnoj kulturnoj utopiji koju pokušavamo da izgradimo".

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Psihoterapeut Tomin o Pepe le Tvoru, Crvenkapi i Dambu

Error in getting video.

 

makonda-tracker