Mališani, naročito bebe, ne bi smeli da budu bez nadzora u blizini predmeta sa ovog spiska
Mnogim roditeljima se desilo da se dete rasplače u prodavnici i da bi se na brzinu umirilo spremni smo da mu ispunimo svaku želju ili nakon trenutka nepažnje ono uspe da se dočepa zabranjenih predmeta, pa se tako ponekad dogodi da u dečijim rukama završe predmeti koji nikako tu ne bi trebalo da budu.
Ipak, postoje svakodnevni predmeti koji ne bi trebalo da služe najmlađima za igru jer mogu da budu veoma opasni, iz različitih razloga.
Roditeljski portal The Bump sastavio je listu stvari koje bi trebalo držati podalje od dece, odnosno ne davati im za igranje.
Ključevi
Bebe vole sjajne predmete i zvuk metalnih ključeva, ali dr Džefri Berkovic iz ustanove Pediatric Specialists of Plano napominje da to može bii veoma opasno.
– Ključevi su napravljeni od mesinga, koji može da sadrži male količine olova – objašnjava on. – Pored toga, ključevi mogu da izazovu povredu ako dete padne dok ih sisa. Umesto toga, držite se plastičnih. Možda nisu tako svetlucavi, ali beba makar može da ih stavi usta, a da se ne povredi.
Daljinski za televizor
Bebama daljinski privlači pažnju, naročito kada vide koliko ga često odraslni drže, ali dr Berkovic napominje da nije dobra ideja davati im ga.
– Oni sadrže baterije, koje mogu da budu opasne ako se progutaju. Takođe, daljinski upravljači mogu imati i druge male delove, koji mogu da se odlome i povećaju rizik od gušenja – napominje on.
Tablet
Američka akademija za pedijatriju preporučuje da se deca mlađa od 18 meseci ne izlažu ekranima, što uključuje i tablete, i pametne telefone i televizore.
Čak i za decu stariju od 18 meseci se savetuje da se ograniči vreme uz ekran, i to na obrazovni sadržaj jer istraživanja pokazuju da deca mlađa od dve godine najbolje uče kada bez elektronskih uređaja koji mogu da poremete njihove interakcije, fizičku aktivnost i san.
– Iako proizvođači nude odlične, šarene aplikacije za decu, one nisu osmišljene tako da se beba ili malo dete samo igra njima – dizajnirane su da se roditelji i bebe igraju zajedno – ističe Monika Vila, osnivačica stranice The Online Mom.
Mobilni telefon
Telefoni su prekriveni bakterijama u tom meri da ni slučajno ne bi trebalo da se nađu u rukama bebe ili da ih one stavljaju u usta.
Dr Berkovic ističe da klice s elefona mogu da izazovu ozbiljne infekcije, a takođe sadrže baterije i druge sitne delove koji mogu da budu opasni.
Novčići
Mališanima sitan novac uvek privlači pažnju, ali pored toga što su prepuni bakterija, novčići mogu da dovedu do gušenja i povreda.
Olovke, markeri i bojice
– Većina markera i olovaka je netoksična, ali mogu da izazovu povrede ako se dete ubode njima – kaže Berkovic.
Takođe, mogu da dovedu do gušenja, pa ni slučajno ne bi trebalo da ih koriste bez nadzora.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Treba li ukinuti ocene za fizičko?