Srpska pravoslavna crkva i pravoslavni vernici obeležavaju 11. februara praznik posvećen Prenosu moštiju Svetog Ignjatija Bogonosca, koji je živeo u prvom veku.
Sveti Ignjatije Bogonosac, poznat još kao Ignjatije Antiohijski, bio je treći patrijarh Antiohijske crkve, a nazvan je Bogonoscem jer ga je Hrist držao dok je bio dete.
Veruje se da je Isus Hrist, podučavavši učenike smernosti, jedno dete podigao i rekao:
Ko se ponizi kao dete ovo, onaj je najveći u Carstvu nebeskom.
Dete je bio Ignjatije.
On je "stalno u srcu i na usnama nosio ime Boga živoga", a bio je učenik Sv. Jovana Bogoslova, zajedno s Polikarpom, smirnskim episkopom.
Kada je car Trajan, dok je prolazio kroz Antiohiju, čuo za Ignjatija, hteo je da ga odvrati od hrišćanstva, najpre mirno, a potom pretnjama, ali Ignjatije nije pristao na to, pa je okonvan i bačen u rimsku arenu zverima.
Lavovi su ga rastrgli 106. godine, a prema Ohridskom prologu nisu mu dirnuli srce jer je bilo ispunjeno ljubavlju prema Gospodu.
Ostavite me da budem hrana zverovima, preko kojih se može dostići Bog. Pšenica sam Božija, i meljem se zubima zverova, da se nađem čist hleb Hristu.
Verovanja na Prenos moštiju Svetog Ignjatija Bogonosca
Srpska pravoslavna crkva slavi Svetog Ignjatija Bogonosca 2. januara, a 11. februara se obeležava Prenos moštiju Svetog Ignjatija Bogonosca.
U srpskom narodu postoji verovanje da se na ovaj dan ne rade teški poslovi, a žene veruju da ne treba praktikovati ručni rad, pa se vernice trude da na ovaj praznik izbegavaju tkanje, šivenje, predenje...
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Ruska soba - Bela Crkva