važno je

Koliko i kako deca smeju da budu ispred ekrana? To zavisi od uzrasta, a ovaj vodič će vam biti od koristi

Postoji mnogo razloga da mališanima ograničite vreme koje provode ispred ekrana, a stručnjaci su napravili i kratak vodič koji nam može biti vrlo značajan za određivanje granica.

Malo dete ispred ekrana, s tabletom u rukamafoto: Iuliia Shcherbakova/Shutterstock

U današnje vreme su ekrani neizbežni, a nekako se desilo da oni postanu svakodnevica i najmlađima, koji su posebno osetljiva grupa kada je reč o uticaju telefona, tableta i kompjutera, iz više razloga.


Negativan uticaj ekrana na decu


Tu je, kao prvo, ono najočiglednije – rizik da će previše vremena ispred ekrana naškoditi vidu mališana, usled očnog zamora, zamagljenog vida i suvih i iritiranih očiju, a plavo svetlo može da dovede i do pojave glavobolje i poremećaja sna.


Takođe, ono o čemu roditelji sve više brinu jeste kako ekrani ometaju razvoj njihove dece.

Za malu decu, naročito mlađu od tri godine, razvoj se odvija ubrzano – napominje pedijatrica dr Dženifer Kros. – Mala deca uče tako što istražuju svoje okruženje i posmatraju odrasle u svom životu, a zatim ih oponašaju.

 

Vrlo mala deca, mlađa od 18 meseci, ne bi trebalo da budu ispred ekrana osim ako je razlog video-poziv s porodicomfoto: Foxy burrow/Shutterstock

Prekomerno vreme ispred ekrana može da blokira detetovu sposobnost da posmatra i doživi tipične svakodnevne aktivnosti kojima treba da se bavi da bi učilo o svetu, što dovodi do "tunelskog vida", koji može biti štetan za ukupni razvoj.


Već smo pominjali zbog čega je pružanje telefona detetu svaki put kada ima tantrum opasno za njegov razvoj, a istraživanja su pokazala da preterana izloženost ekranima može da se poveže s velikom brojem problema kod najmlađih.


Studije pokazuju vezu između prekomernog gledanja ekrana i različitih fizičkih i mentalnih problema kod dece, poput gojaznosti, depresije, bihevioralnih poteškoća i anksioznosti – ističe pedijatrica dr Samina Jusuf iz zdravstvene organizacije Health Care.

To im, takođe, ometa kvalitet sna, šteti fizički i utiče na učinak u školi – napominje ona i ističe da je među većim posledicama i uticaj ekrana na razvoj socijalnih veština.


Koliko deca smeju da budu ispred ekrana?


Naravno, u današnje vreme nije lako izbeći tehnologiju, a ona može da bude i vrlo korisna, ako dete gleda edukativni sadržaj ili igra igre koje podstiču na razmišljanje. Sve je stvar mere.

 

Američka akademija za pedijatriju je, na osnovu brojnih istraživanja, sastavila kratak vodič o tome pravilima za gledanje ekrana u slučaju mališana, a on vam može biti od koristi ako imate dileme.

 

Mala deca ne bi smela da koriste tablet ili telefon bez roditeljskog nadzorafoto: Steve Heap/Shutterstock

Prema rečima stručnjaka, maksimalno dozvoljeno vreme s tabletom ili telefonom zavisi od uzrasta.

 

  • Deca stara do 18 meseci. Eksperti ne preporučuju da tako mala deca budu ispred ekrana i ističu da bi valjalo da ih koriste samo za video-pozive s porodicom.
  • Deca od 18 meseci do 2 godine. Ne dozvolite detetu da samo koristi uređaje, a birajte mu edukativne sadržaje, poput pesama u kojima se uče boje, životinje, oblici i sl. Obavezno budite s detetom tokom gledanja da biste bili sigurni da razume ono što gleda i trudite se da to bude između 30 minuta i sat vremena.
  • Deca od 2 do 5 godina. Mališani ovog uzrasta ne bi trebalo da budu ispred ekrana više od sat vremena dnevno, a moralo bi da ga koristi uz roditeljski nadzor.
  • Deca starija od 6 godina. Čak ni veća deca ne bi smela da budu uz ekran više od dva sata dnevno, a moraju da imaju jasna ograničenja i da se ona poštuju dosledno, u dogovoru sa celom porodicom i uz praćenje kako tablet ili telefon utiče na ponašanje deteta i ritam spavanja.


Ono što je posebno važno jeste da sopstvenim primerom pokažete da je realan život uzbudljiviji od bilo čega što možemo da pronađemo na ekranu i da i sami ne provodite dan "skrolujući".

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Hrabra mama dece sa smetnjama u razvoju zna kako da im ulepša život