Životna priča lepotice koja je preko noći doživela vrtoglav uspeh i ljubila Marlona Branda završila se bedom i bolestima, a iako je bila svesna da je mogla da ima mnogo veću karijeru da je bila spremna za kompromise – nije se kajala.
Istoriju Holivuda obeležilo je mnogo prelepih žena, a u njenim prvim decenijama mnoge su bile nesrećne koliko i zavodljive. Jedna od takvih tragičnih diva bila je i čuvena Veronika Lejk, koja je preko noći doživela uspeh, a ništa sporiji nije bio ni njen pad...
Rođena je kao Konstans Franses Meri Okelman 14. novembra 1922. godine u Njujorku. Njen otac Hari bio je nemačkog i irskog porekla, a radio je na brodu za jednu naftnu kompaniju i poginuo u eksploziji tankera za prevoz naftne kada je ona imala samo deset godina.
Njena majka, koja se i sama zvala Konstans, udala se naredne godine za Entonija Kinija, a devojčica je počela da koristi njegovo prezime.
– Ponašala se veoma čudno, nije pustila ni suzu – ispričala je kasnije njena majka, prisećajući se perioda posle smrti Konstansinog oca. – Taj tragični događaj je ostavio neizbrisiv trag na Koninu, već tada osetljivu, prirodu.
Imala je sasvim obično detinjstvo u selu Saranak lejk, a potom pohađala katoličku školu za devojčice u Kanadi. Međutim, uskoro je izbačena, a kasnije je tvrdila da je upisala čuveni Univerzitet Mekgil sa željom da postane hirurškinja. Taj podatak nalazi se u više njenih biografija, iako je i sama glumica kasnije rekla da je u pitanju – laž. ŠtavIše, izvinila se predsedniku ove ustanove, koji se zabavio kada mu je objasnila da ima običaj da pretera u drami.
U svakom slučaju, nakon što joj se očuh razboleo, preselili su se u Majami, gde je išla u lokalnu srednju školu i ostala među vršnjacima upamćena po nestvarnoj lepoti.
Kada je imala samo 17 godina, 1938, preselila se u Kaliforniju, gde je upisala školu glume. Sprijateljila se s devojkom po imenu Gven Horn, kojoj je pravila društvo na audicijama. U međuvremenu je Konstans igrala u predstavama, a umela je i da privuče pažnju kritike.
Prvi put se ispred ekrana pojavila kao statistkinja u jednom filmu produkcijske kuće RKO, a iako je njena mala scena isečena, to joj je bilo veliko ohrabrenje da pokuša da dođe do prave uloge. Nizale su se male role, a vremenom je privukla pažnju Freda Vilkoksa, asistenta režije koji je snimio jednu njenu test scenu i pokazao je agentu.
On ju je pokazao producentu Arturu Hornblouu Mlađem, koji je tih dana tražio novu glumicu da bi igrala pevačicu u noćnom baru u njegovoj novoj vojnoj drami "I Wanted Wings" (1941).
Hornblou je odlučio da glumici promeni ime i tako je rođena Veronika Lejk. Kako je istakao je, njene oči bile su "smirene i čiste kao plavo jezero" (eng. lake – jezero).
Film je postao veliki hit, a Veronika, još uvek tinejdžerka, zvezda preko noći. Čak i pre nego što je ovo ostvarenje došlo do bioskopa, mediji su je proglasili "ulovom 1941. godine". Tokom snimanja, njena plava kosa pala joj je slučajno preko desnog oka i stvorila vrlo moćan efekat.
– Igrala sam simpatičnu pijanicu, držala ruku na stolu... Skliznula mi je... I moja kosa je pala preko lica... Postala je moj zaštitni znak sasvim slučajno – ispričala je Veronika kasnije.
Iako je postigla ogroman uspeh, uporno je ponavljala da ne veruje da će ostati glumica jer samo stariji umetnici traju dugo i da želi da postane hirurškinja.
Sunovrat Veronike Lejk
Tokom cele karijere, pratio ju je glas da je "teška osoba". Njena majka je tvrdila da je Veroniki dijagnostikovana šizofrenija, a poznato je da imala burne promene raspoloženja i da je godinama posećivala psihijatra.
Na privatnom planu joj nije uvek bilo lako. Muškarci su pred njom padali na kolena, a jedan od njih bio je i slavni Marlon Brando. Kako je pričao čuveni režiser Elija Kazan, njihova veza trajala je "deset noći, ako i toliko".
– Naša romansa bila je kratka, ali slatka. On je bio na početku sjajne filmske karijere, a ja na zalasku svoje. Naravno, moja karijera ne može da se uporedi s njegovom – rekla je glumica kasnije.
Prvi put se udala za umetničkog direktora Džona S. Detlija 1940, a s njim je dobila ćerku Ilejn i sina Entonija. Dečaka je donela na svet prevremeno, nakon što se saplela o kabl na snimanju jednog filma, a dečak je preminuo posle samo sedam dana. Od muža se rastala već narednog meseca, a zvanično su se razveli nekoliko meseci kasnije.
Potom se Veronika 1944. udala za režisera Andrea de Tota, s kojim je dobila sina Andrea i ćerku Dajanu. Samo nekoliko dana pre nego što je donela devojčicu na svet, majka Konstans je tužila glumicu, tražeći da joj plaća izdržavanje.
Nakon što je kupila suprugu avion, stekla je dozvolu za upravljanje letelicom, a kada su se razveli počela je redovno sama da leti od Los Anđelesa do Njujorka.
U drugoj polovini pedesetih provela je četiri godine u braku sa Džozefom Mekartijem, a kasnije je priznala da je veoma retko viđala svoju decu.
Karijera joj je tih godina doživela nagli pad. U to vreme je uveliko pila, a Paramount je raskinuo ugovor s njom još 1948. i od tada je snimila samo dva filma. Veronika više nije bila holivudska zvezda i uglavnom je dobijala uloge u televizijskim serijama i filmovima i u pozorištima, a one su mahom bile nezapažene.
Poslednje godine provela je u teškoj nemaštini, zavisna od alkohola, pateći od ciroze. Tokom šezdesetih joj se zdravstveno stanje dramatično pogoršalo, kako fizičko, tako i mentalno, a postala je paranoična i tvrdila da je FBI agenti prisluškuju i prate.
– Došla sam u životnu fazu u kojoj ne marim za mnogo toga... Uvek sam bila buntovnica i verovatno bih postigla mnogo više da sam promenila način razmišljanja – istakla je jednom prilikom. – Ali kad malo bolje razmislim, dospela sam daleko i bez menjanja svog stava. Ovako sam srećnija.
Njen poslednji muž bio je Robert Karlton-Manro, britanski pomorski kapetan, a s njim je ostala u braku samo godinu dana. Čim se iz Evrope vratila u Ameriku 1973, podnela je zahtev za razvod, ali ga nije doživela.
Iste godine je preminula od hepatitisa, nakon što su joj otkazali bubrezi, što je komplikacija nastala zbog njene dugogodišnje borbe protiv alkoholizma.
Imala je svega 50 godina, a pored nje u bolnici u Vermontu nije bio niko od bližnjih – umrla je okružena medicinskim osobljem i pacijentima, a slično je protekla i njena sahrana u Njujorku.
Ostavi Veronike Lejk su potom kremirani i, prema njenoj želji, rasuti duž obale na Devičanskih ostrvima. Međutim, 2004. godine pojavila se vest da je deo njenog pepela pronađen u jednoj starinarnici u Njujorku.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Kako izgledati kao holivudska diva?