U slučaju da je konjuktivitis alergijski pojaviće se još neki znakovi, kojih nema u slučaju, recimo, bakterijskog ili virusnog konjuktivitisa, koji pak razvijaju svoje dodatne simptome
Konjuktivitis predstavlja upalu konjuktive, odnosno vežnjače – providne tanke membrane koja prekriva beonjaču oka i unutrašnju stranu kapka.
U vežnjaki krvni sudovi prenose krv kroz površinu oka, čime ga štite od infekcija, a u slučaju njenog zapaljenja, nastaje konjuktivitis.
Do ove upale dolazi zbog izlaganja oka mikroorganizmima i drugim oblicima iritacije, a uglavnom su u pitanju sledeće vrste zapaljenja.
Simptomi konjuktivitisa
Konkuktivitis obično prate sledeći simptomi:
- crvenilo u predelu beonjače oka
- suze
- lepljiva sluz ili gnoj
- kora oko oka
- otok ili nadutost kapka
- bol
- peckanje
- probadanje
- zamagljen vid
- osetljivost na svetlost
Međutim, mogu se javiti i drugi simptomi, u zavisnosti od toga koji je tip konjuktivitisa u pitanju.
1. Virusni konjuktivitis
Češće se javlja kod odraslih i izazvan je virusnom infekcijom. Veoma je zarazan i lako se širi u kolektivima i, uopšte, na mestima gde ima mnogo ljudi. Izaziva peckanje, crvenilo i vodenasti iscedak, a može da razvije i curenje iz nosa ili upalu grla.
2. Bakterijski konjuktivitis
Takođe veoma zarazna, ova upala češća je kod odraslih i izazvana bakterijskom infekcijom.
Oko je u ovom slučaju bolno na dodir i može da se javi lepljivi gnoj, a nekada bakterijski konkuktivitis izazivaju streptokoke, pa se mogu razviti i simptomi koji inače prate streptokokne infekcije: povišena telesna temperatura, glavobolja i razdražljivost, bol u grlu, zglobovima, mišićima, otečeni krajnici i gnojni čepovi, bolovi u stomaku, osip po telu...
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Alergije mogu da budu opasne po život
3. Alergijski konjuktivitis
Ovaj oblik upale konjuktive nastaje usled alergijske iritacije, nakon kontakta s nekim alergenom. On nije zarazan, a može da izazove otok, ekstreman svrab, crvenilo i suze.
Kada se javiti lekaru zbog konjuktivitisa?
Često simptomi konjuktivitisa prolaze spontano, sami od sebe, nakon dva do pet dana, dok je u težim slučajevima potrebno do tri nedelje.
U slučaju da sumnjate na bakterijsku infekciju koja zahteva antibiotsku terapiju, javite se svom izabranom lekaru što pre.
Čak i ako to nije slučaj, ako je iritacija veoma snažna i utiče na vaš vid i svakodnevicu, zakažite termin kod lekara, naročito ako se stanje ne poboljšava vremenom.