Iako ga ima u gotovo svakoj kuhinji često se dešava da ne odradi svoju ulogu, jer se ne upotrebljava onako kako bi trebalo
Prašak za pecivo je jedan od osnovnih sastojaka mnogih peciva, testa, kolača, pa ne iznenađuje što je redovan gost u kuhinjama modernih domaćica.
Ukoliko ga i vi često koristite i dešava vam se da ponekad imate utisak da vam ipak on nije odradio ulogu koju treba da ima možda pravite neku do grešaka i time ne dobijate sve benefite ovog moćnog sastojka.
Pre nego što vam otkrijemo koje su to najčešće greške da se osvrnemo malo na prošlost i istoriju praška za pecivo.
Šta je prašak za pecivo?
Prašak za pecivo je hemijski napravljena smeša natrijum bikarbonata sa vinskom kiselinom u prahu. Kada se navlaži nastaje hemijska reakcija koja proizvodi gas ugljen-dioksida, zahvaljujući kojem narastaju kolači i testa.
Pošto prašak za pecivo kombinuje i kiselinu i bazu, eliminiše potrebu za sastojcima mlečnog porekla, kao što je to slučaj sa kvascem.
Mnogo pre interneta, ljudi kod kuće su znali kako da urade potpuno istu stvar sa sodom bikarbonom tako da dolazak praška za pecivo nije napravio neku veliku revoluciju u gastronomiji.
Da bi prašak za pecivo bio pristupačniji od alternativa „uradi sam“, proizvođači su snizili troškove zamenom skupe vinske kiseline (uvezeni nusproizvod proizvodnje vina) monokalcijum fosfatom (domaćim proizvodnjom od kalcijuma i fosfora).
Koliko je praška za pecivo potrebno mojim kolačićima?
Tačna količina koja vam je potrebna prilikom pravljenja određenog kolača ili testa zavisi od recepta, količine i vrste sastojaka, ali i toga koliko dugo se kolačići peku, odnosno koliko dugo treba da traju zalihe ugljen-dioksida.
Očekujte jednu kašičicu na oko 150 g brašna; tankim i hrskavim kolačićima će možda trebati malo manje, debelim i hrskavim kolačićima može biti potrebno malo više.
Česte greške
- Količina - mnoge domaćice greše, jer stavljaju previše ili premalo praška za pecivo.
- Korišćenje miksera - nakon dodavanja praška za pecivo mutite testo mikserom (neće narasti)
- Predugo pečenje - ako prepečete testo ono će splasnuti i neće biti vazdušasto
- Nepravilo čuvanje praška za peciovo - čuvajte prašak za pecivo na hladnom i suvom mestu, jer će u suprotom izgubiti svojstva zbog kojih ga toliko volimo
- Rok trajanja - prašak kojem je istekao rok trajanja neće imati tu moć
- Loš recept - ukoliko količina sastojaka nije dobra prašak za pecivo teško da će moći da popravi stvar
Bonus video:
Kako se pravi hleb sa belim lukom?