Kako se pravi najsočniji i najukusniji pilav sa mesom?
Pilav je jedno od najpopularnijih jela balkanske kuhinje, a potiče iz istočnjačke tradicije, odnosno iz južne, centralne i zapadne Azije, poznatih po uzgajanju pirinča.
Reč je o vrlo starom jelu, koje se popularno u celom svetu, a kako je dugo zastupljeno u evropskoj kuhinji – od pilava su nastala druga popularna jela, poput slasne španske paelje ili indijskog birijanija.
Postoje različite varijante pilava, a na našim prostorima obično se pravi od piletine i drugih mesa, uz dodatak začina i ponekog povrća za lepšu aromu.
Ukoliko nikako ne uspevate da napravite pilav kakav vam je u detinjstvu pravila baka, moguće je da pravite neku sitnu grešku.
Saveti za pripremu pilava
- Vrsta pirinča za pilav
Najbolje je odabrati pilav s manje skroba, odnosno onaj koji je čvrst i poluprovidan. Izbegavajte presitna i prekrupna zrna, jer ona srednje veličine najbolje upijaju tečne sastojke poput ulja i vode.
- Vrsta mesa za pilav
Najlepši pilav pravi se od pilećeg mesa, a ako želite da upotrebi neku drugu vrstu, možete koristiti grudi, but ili plećku od svinjetine ili govedine, a odlična zamena je i ćuretina. Ono što je najvažnije jeste da izbegavate teletinu, koja jelu može da pokvari ukus i miris.
- Vrsta povrća i začina za pilav
Ako ste primetili da vašem pilavu uvek nešto fali da bude savršen, moguće je da zaboravljate sitno seckanu šargarepu, koja pruža sasvim novi i bogatiji ukus. Pored toga, slobodno stavite malo više crnog luka i, zašto da ne, čen belog, uz koje će miris biti vrlo prijatan, a ukus božanstven.
Takođe, pilavu možete dodati kumin, razne semenke, biber, peršun itd, a to će samo popraviti jelo. Međutim, izbegavajte suve začine i mešavine pravljene specijalno za pilav jer bi mogle da pokvare aromu i dominiraju nad sastojcima.
- Vrsta ulja za pilav
Preporučuje se da se mast ne upotrebljava prilikom pripreme pilava, već je od masnoća bolje rešenje biljno ulje. Ako izbegavate suncokretovo ulje, jeftinije, ali ne uvek i najzdravije, odlična zamena je ulje od susama i, naravno, maslinovo.
- Posuda za pilav
Obično ga pečemo u vatrostalnoj posudi, ali pilav će biti najslasniji ako ga zapečete u debljoj posudi od bakra ili aluminijuma.
Najbolji recept za pilav
Sastojci:
- pileće meso (2 bataka sa karabatakom)
- 3 manje šolje pirinča
- 1 šargarepa srednje veličine
- 1 glavica crnog luka srednje veličine
- pola paškanata
- 2 praziluka
- seckani peršun po ukusu
- ulje, so, biber po potrebi i ukusu
Priprema
Skuvajte pileće meso u litru vode.
Propržite sitno seckan crni luk, pa kad postane staklast pospite šargarepom, prazilukom i paškanatom i nastavite da pržite nekoliko minuta. Zatim dodajte opran piriničak, pa sve prelijte delom vode u kojoj se kuvao.
Dok se dinsta, mešajte i dodajte meso, a u međuvremenu ubacite i sitno seckan beli luk i peršun.
Potom dodajte so i biber i, po ukusu, još neki začin, ali pazite da ne preterujete. Ukoliko bude portebe, sipajte još vode u kojoj se kuvalo meso, jer će pirinač brzo upijati tečnost i povremeno mešajte.
Stavite u rernu da se peče, a imajte u vidu da treba da bude dobro naliveno jer će i pirinač "popiti" vodu i da će njen deo ispariti, pa ne sme da se ubacuje suvo na pečenje.
Pecite najmanje 15 minuta, dok ne bude gotovo.