Od svih voćnih likera najčešće se priprema višnjevača, slatko piće čiji se ukus ne zaboravlja, a savršen je za zimske večeri
Liker od višanja, zbog velike količine ove voćke, sadrži nutrijente po kojima je višnja dobro poznata.
Na prvom mestu, tu su vitamini C, A, E i oni iz B kompleksa, a višnje obiluju organskim kiselinama, pektinima, saharozom i mineralima poput cinka, gvožđa, joda, kalijuma, hlorina, fosfora, fluora, hroma, bakra, kobalta, rubidijuma, bora...
Minerali koji se nalaze u višnjama često su oni koje ćete retko naći u drugim namirnicama, a deluju snažno na organizam. Tu je i folna kiselina, koja blagotvorno deluje na zdravlje žene, kao antocijanini, koji daju višnjama crvenu boju i imaju antioksidativni efekat.
Kako piše medicinska platforma Healthline, u višnjama se nalazi mnogo antioksidanata i jedinjenja sa antizapaljenskim dejstvom. Istraživanje koje su sproveli kineski stručnjaci s Koledža u Guangdžou pokazalo je da način ishrane u kom su zastupljene višnje jača zdravlje srca, dok je studijom naučnika Univerziteta u Kaliforniji otkriveno da povišen unos višanja poboljšava stanje kod žena koje pate od artritisa.
Njihove kolege s engleskog Univerziteta Nortambrija otkrile su da sok od višanja povećava nivo melatonina i poboljšava kvalitet sna.
Zato nije ni čudo što mnogi smatraju višnjevaču narodnim lekom, a verovali ili ne u njeno lekovito dejstvo, jedno je sigurno – ukus joj je predivan. Ukoliko probate ovaj recept, dobićete divan napitak u kom se alkohol ne oseća previše, a za sekund će vas ugrejati tokom zime.
Kako se pravi višnjevača?
Sastojci:
- 2 kilograma višanja
- 1 kilogram šećera
- 3 kesice vanilin šećera
- cimeta po ukusu
- rakija
Priprema
Dobro očistiti višnje, pa ih oprati i ubaciti u veliku teglu kapaciteta tri litra.
Potom ih posuti šećerom, vanilin šećerom i cimetom, pa preliti rakijom. Ako procenite da je potrebno , dodajte još šećera.
Ostaviti teglu da stoji na svetlosti, idealno na suncu, 40 dana, a povremeno je snažno promućkati.
Potom procediti i sipati u staklene flaše.