produžite joj vek

Greške zbog kojih se zimnica brzo kvari: Pre nego što odložite tegle, OVO obavezno proverite i trajaće vam do proleća

0

Kiseli kupus, kiseli karfiol, šarena salata ili samo stari dobri ajvar mogu vam potrajati duže ukoliko obratite pažnju na ove sitnice

foto: Eduard Valentinov/Shutterstock
foto: Eduard Valentinov/Shutterstock

Zimnica se često naziva pravom riznicom hranljivih materija, na prvom mestu vitamina C i laktobacila.


Obilje bakterija u zimnici menja ukus povrća, odnosno smanjuje im šećere i skrob, a ovako konzervirana hrana jača imuni i digestivni sistem, obezbeđuje duži osećaj sitosti, obnavlja energiju, čisti kožu, izbacuje slobodne radikale i višak holesterola...


Koje god povrće da kiselite, nećete pogrešiti, ali greške su moguće u samoj pripremi zimnice. Ukoliko ih napravite, sve pripremljeno može da propadne!

 

  • Razmera


Ključ pripreme kvalitetne zimnice jeste pravi odnos sastojaka – recimo, ako ajvar ne pravite samo od paprika, na tri kilograma paprika ide jedan kilogram patlidžana. Najvažnije je, naravno, koliko soli dodajete hrani koja se fermentiše, a pri kiseljenju kupusa se smatra da je optimalna količina soli koja treba da se doda na 10 litara vode kod pripreme kiselog kupusa 400 grama.

 

  • Samo povrće

 

Za pripremu zimnice birajte čvrste plodove koji nemaju oštećenja na površini, niti bilo kakve tačkice i promene jer su one prvi znakovi propadanja povrća. Zato je veoma važno da ne koristite ni prezrelo povrće, jer će se ono pokvariti nedugo nakon pripreme i propašće vam sav trud.

 

Kiseli karfiol, Karfiol
foto: Anjo Kan / Alamy / Alamy / Profimedia

Isto tako, što se tiče pripreme ajvara, uvek odaberite deblje i zrelije paprike jer su one kvalitetnije, a zamolite prodavca i da vam jednu zaseče kako biste videli koliko su tanki ili debeli zidovi ploda.

 

  • Mesto na kom se čuva zimnica

 

Da bi vam kiseli kupus, karfiol i ostala zimnica trajali duže, čuvajte je na suvom i hladnom mestu. Tegle ne smeju da budu na promaji, direktno izložene sunčevoj svetlosti, okružene toplotom i bilo kakvom vlagom jer su to sve faktori koji utiču na fermentaciju i kvare povrće.

 

  • Loše sterilisane tegle

 

Ukoliko su vam tegle nesterilisane ili loše sterilisane, to znači da su u njima ostali štetni mikroorganizmi, a to je najznačajniji faktor u procesu fermentacije povrća.

 

Zimska salata, Carska salata, Vitaminska salata, Zimnica
foto: Wiktory/Shutterstock

Kako sterilisati tegle? Dobro oprane staklene tegle i poklopce poređajte u pleh i stavite u rernu zagrejanu na 180 stepeni na 15-20 minuta. Vodite računa i da zimnicu dobro zatvorite, odnosno da poklopac dobro učvrstite kako u tegle ne bi ušao vazduh.

 

 

makonda-tracker