Ono što je važno je da tokom pranja četkicu držite pod uglom od 45 stepeni u odnosu na vertikalnu površinu zuba, i da pravite nale kružne pokrete. Podelite vilicu u četiri zone, posvetite svakoj 30 sekundi dva puta dnevno i mirni ste.
Električna ili "obična" četkica?
Izbor je samo vaš. Kako god okrenete, važno je da zube perete prema uputstvu odozgo.
Životna priča - Sofija Vergara: Turbulentni život nesuđene zubarke
Kada je vreme da promenite četkicu?
Svaka tri meseca (ovo važi i za obične i za "glave" električnih). Ili, čim primetite da se "raskupusala", šta god da se desi pre.
Šta je "gore" - čaj ili kafa?
Čaj ostavlja gore mrlje na zubima nego kafa.
Da li su vodice za ispiranje usta korisne?
Nisu neophodne. Ali, ako ste skloni problemima sa desnima mogu da pomognu. Ipak, vodite računa i uvek birajte one koje ne sadrže alkohol, jer alkohol isušuje desni i čini ih podložnijim upalama.
Evo kojih se još pravila pridržavaju zubari:
"Nikad ne koristim paste za izbeljivanje zuba. Jednom dnevno koristim dentalni konac, a zube perem tri puta dnevno, ali pre obroka. Osim toga, preporučujem korišćenje ekeltričnih četkica, naročito kad je reč o deci", kaže za "Dejli mejl" dr Džastin Tol.
"Moj izbor je dentalna traka, a ne konac, jer je šira i bolje prianja na površinu zuba. Preporučujem električne četkice, a i sam ih koristim jer smatram da su efikasnije od običnih. Pošto se bavim i estetskom stomatologijom, pacijentima uvek kažem da izbegavaju glupiranje poput krckanja leda i tvrdih bombona", kaže dr Mervin Druan.
"Kafu i sokove uglavnom pijem na slamčicu, a umesto dentalnog konca svojim pacijentima preporučujem interdentalne četkice jer smatram da su efikasnije", kaže Džejn Hogben, stomatološka sestra iz Londona.