Ukoliko vas muče polenske alergije tokom proleća i leta, ova mala caka može vam biti značajna dodatna pomoć
Polenske alergije u punom su jeku, pa je ponekad teško uživati u proleću zbog svih tih alergena koji lebde u vazduhu i izazivaju vrlo neprijatne simptome.
Trava, drveće, korovi i cvetne biljke oslobađaju razne alergene, koji dalje izazivaju različite znakove alergije: od suznih očiju, preko curenja iz nosa, peckanja i svraba, do kašlja.
Alergeni predstavljaju supstance koje inače nisu štetne i svugde su oko nas, ali za ljude koji su alergični na njih mogu biti veoma opasni i pokrenuti alergijsku reakciju, čak i kada ih ima u nižim koncentracijama.
Radi se o tome što ih imuni sistem greškom prepoznaje kao opasnost za telo, nakon čega se u krvotok ispuštaju histamin i druge hemikalije, usled čega se ispoljavaju prepoznatljivi simptomi alergija, a ponekad reakcija može biti vrlo ekstremna i zahtevati hitan odlazak lekaru.
Kako se zaštititi od alergija?
Većina ljudi koji imaju simptome polenskih alergija moraju čitavu sezonu cvetanja da koriste antihistaminike i obavezno se konsultuju sa izabranim lekarom postoji li potreba za upućivanjem alergologu i na dalja ispitivanja.
Terapiju treba koristiti redovno i na propisan način, a postoji još nekoliko stvari kojima možemo sebi olakšati svakodnevicu. Od koristi su prečišćivači vazduha, da prozori ostanu zatvoreni i posteljina se ne luftira u prvoj polovini dana, kada je koncentracija alergena u vazduhu najveća, da se odeća skine čim uđemo u kuću kako se ne polen ne bi raznosio po njoj, da se kosa opere što pre...
Kada je reč o ponašanju van kuće, veoma je teško zaštititi se od uticaja alergena, a obično se preporučuje da se nose naočare za sunce, kako oči ne bi bile toliko izložene.
Vazelin kao dodatna pomoć kod polenskih alergija
Veoma je popularan i trik s vazelinom – sve što je potrebno jeste naneti tanak sloj vazelina na nozdrve tako da se napravi zaštitna barijera, koja će "zarobiti" polen i druge alergene. Ovaj metod nije 100% pouzdan i nije garancija da ništa neće stići do disajnih puteva, ali svakako može da bude mala, dodatna pomoć.
Radi se od tome što je vazelin lepljiv, masniji, a imajte u vidu da on deluje okluzivno sredstvo, formirajući zaštitnu barijeru na površini kože koja pomaže zadržavanju vlage, ali i da koža teže diše kad je on na njoj.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Imunolog otkrio kako da utičemo na simptome alergija tokom letnjih meseci