sigurno vam se desilo

Budite li se ZAPUŠENOG NOSA? 8 stvari može da bude uzrok, a neke su bezazlene, dok zbog drugih treba da zakažete pregled

0

Svima nam se povremeno desi da se budimo dišući na usta, potpuno začepljenog nosa, a veliki broj faktora može da dovede do ovog fenomena

Tokom noći je moguće da se probudite začepljenog nosa
Tokom noći je moguće da se probudite začepljenog nosafoto: Wavebreak Media LTD / Wavebreak / Profimedia

Zapušen nos može biti izazvan raznim faktorima, a u nekim slučajevima razlog je čak i apsolutna misterija za lekare.


Većina slučajeva začepljenog nosa je relativno bezopasna i lako se leči, ali ponekad taj simptom može biti znak nekog ozbiljnijeg problema koji zahteva pregled i lečenje kod specijaliste.


Ono što su mnogi primetili jeste da je noću uglavnom stanje mnogo lošije, a ovaj fenomen naziva se noćna kongestija.

Zašto je nos češće zapušen noću?


Nazalna kongestija obično je izazvana time što nosna tkiva oteknu, budu upaljena ili se nazalna sluz povećano proizvodi. Strukturni problemi u nozdravama ili nosnoj šupljini – poput devijacije ili polipa – takođe mogu da nas učine podložnijima na noćno začepljenje nosa.

 

Noćna kongestija može da oteža spavanje i naruši kvalitet sna
Noćna kongestija može da oteža spavanje i naruši kvalitet snafoto: New Africa/Shutterstock

Najčešći uzroci zapušenog nosa noću


Uzroci noćne kongestije uglavnom se mogu podeliti u nekoliko kategorija.


1. Alergeni u vazduhu


Prilikom pojavljivanja alergena u vazduhu, telo oslobađa inflamatorne hemikalije koje izazivaju širenje krvnih sudova, što dalje dovodi do curenja tečnosti iz krvnih sudova u okolna tkiva, izazivajući otok. Oticanje tkiva sluzokože u nosu je ono što izaziva zapušenje.

 

Često je to slučaj, na primer, zbog grinja u jastucima ili dušecima, ali i alergeni poput polena mogu da se talože na nižim noćnim temperaturama.


2. Gravitacija i položaj u kom spavate


Kada stojite ili sedite uspravo u toku dana, sluz se zbog gravitacije neprestano odvodi iz nosa i sinusa u zadnji deo grla. Međutim, kada ležite u krevetu, gravitacija radi protiv vas i u nekim slučajevima to može izazvati nakupljanje sluzi u nosnim prolazima.


To se češće dešava kod ljudi koji imaju neke strukturne probleme, kao što su devijacija septuma, rascep nepca, konha buloza, kao i kod apneje u snu.

 

Položaj tokom spavanja može da dovede do začepljenja nosa
Položaj tokom spavanja može da dovede do začepljenja nosafoto: GoodStudio, Shutterstock

3. Promene u krvotoku


Kada ležite ravno, povećava se dotok krvi u gornju polovinu vašeg tela, uključujući glavu i nose prolaze. Povećan protok može izazvati pritisak koji dovodi do upale nosa, otoka i poećane proizvodnje sluzi.


Ali gravitacija nije jedini uzrok, već do toga mogu da dovedu i vazomotni rinitis, rinitis u trudnoći, kompresija jugularne vene...

4. Nosna opstrukcija


Sve što fizički ometa protok kroz nosnice može dovesti do noćne kongestije, delom zbog gravitacionih promena, a ta opstrukcija može biti fizička ili posledica opstruktivne plućne bolesti.


Tu spadaju polipi u nosu, hronična opstruktivna bolest pluća, cistrična fibroza, tumori paranazalnih sinusa...


5. Hormon stresa


Kortizol, poznat i kao hormon stresa, ima svoje oscilacije u zavisnosti od doba dana, terapije koju koristite, životnog stila, raznih okolnosti...

 

Kako piše Very Well Health, do začepljenja nosa u toku noći može doći i ako je nivo kortizola prirodno niži. Ovaj hormon povežan je sa instiktom "bori se ili beži", pri čemu se krvni sudovi, zenice i disajni putevi šire kao odgovor na pretnje. To podrazumeva stvarne fizičke pretnje ili zdravstvena stanja koja stavljaju telo u stanje pripravnosti.

 

Snižen nivo kortizola, hormona stresa, može da bude povezan s noćnim zapušenjem nosa
Snižen nivo kortizola, hormona stresa, može da bude povezan s noćnim zapušenjem nosafoto: EGHStock, Shutterstock

Ukoliko je nivo kortizola nizak dok spavamo, to može da izrazi već postojeće simptome infekcije disajnih puteva, pa je ovo slučaj kod obične prehlade, gripa, sinusitisa, kovida, streptokoke...


6. Klima


Nos zagreva i prirodno vlaži vazduh koji dišemo dok spavamo, a kada je izložena hladnom i suvom vazduhu – nozdrve budu iritirane i upaljene. To dalje izaziva otok, povećava proizvodnju sluzi i nos se začepi.


Rizik za to je viši zimi, naročito na većim nadmorskim visinama koje povećavaju i krvni pritisak.


7. Neki lekovi


Postoji mnogo medikamenata koji mogu da izazovu zapušenje nosa, a među njima su alfa-blokatori, beta-blokatori, neki lekovi za hipertenziju, hormonski kontraceptivi, nesretoridni antizapaljenski lekovi, kao i neki lekovi protiv bolova.

 

Noćna kongestija može da naruši kvalitet sna
Noćna kongestija može da naruši kvalitet snafoto: Shutterstock / Gladskikh Tatiana

8. Refluks kiseline


Kada sfinkter, mišić u obliku prstena koji se nalazi između želuca i jednjaka, oslabi, on se ponekad ne zatvori, što dovodi do curenja želudačne kiseline u jednjak, odnosno pojave gorušice, mučnine, bola u grudima, kašlja i neprijatnog ukusa u ustima.


Iritacija nosa i kongestija su dva manje poznata simptoma refluksa kiseline, a rizik je viši noću jer položaj pri spavanju dozoljava kiselini da se vrati bliže grlu i nosnim prolazima.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Alergije mogu da budu opasne po život

 

makonda-tracker