Kvalitetan san je veoma važan za sveukupno zdravlje, zbog čega bi trebalo ukloniti sve što može da ga poremeti
Kako je pokazala anketa Istraživačkog centra "Pju", čak 65 posto korisnika mobilnih telefona spava s ovim uređajem pored kreveta.
U nekim slučajevima, to je zbog muzike i zvukova za opuštanje, koji pomažu da se lakše utone u carstvo snova, ali u mnogima su telefoni uz nas za slučaj da dobijemo iznenadnu poruku usred noći ili, prosto, jer smo navikli da da nam budu pri ruci.
S obzirom na tako visok procenat ljudi koji u svakom trenutku imaju u blizini mobilni telefon, nametnulo se pitanje koliko je to dobra ideja, pre svega za zdravlje.
Koje su opasnosti?
Može da poremeti cirkadijalni ritam
Studija koja je 2013. objavljena u medicinskom magazinu Journal of Clinical Sleep Medicine pokazala je da devet od 10 Amerikanaca koristi neki tehnološki uređaj pred spavanje i da je većina njih imala poteškoće da se uspava nakon toga. Tu je i izloženost plavom svetlu, koje remeti unutrašnji sat organizma, tako što odlaže prirodno oslobađanje melatonina pre nego što zaspite.
Naši cirkadijalni ritmovi su, naime, usklađeni sa izlaskom i zalaskom sunca, pa su naša tela prirodno znala kada je vreme da se probudimo ili odemo na spavanje. Zbog jarkog plavog svetla mobilnih telefona, ovaj ciklus se narušava i organizam se zbunjuje, pa se nemojte začuditi ako se budite umorni.
Kvalitetan san je veoma važan za zdravlje ― on održava mozak zdravim i funkcionalnim, preventiva je hroničnih oboljenja, korisno je za imuni sistem...
Stručnjaci preporučuju između sedam i devet sati neprekinutog sna, a jedan od načina da sebi omogućite lakše uspavljivanje i kvalitet spavanja jeste i adekvatan način ishrane. Brojna istraživanja pokazala su da nenaspavani jedemo više, imamo iznenadne napade gladi, a tu su i nagle promene raspoloženje i razdražljivost. Štaviše, utvrđeno je i da pad imuniteta može da e poveže s nedovoljnim i nekvalitetnim snom.
- Telefoni stimulišu um
Nije problem samo plavo svetlo već i sama interakcija s aparatom. Uz to što možete imati neke emocionalne reakcije ako ste koristili telefon pred spavanje (recimo, koristili društvene mreže) i time otežati uspavljivanje i opuštanje, to što je uređaj odmah pored vas znači da ćete često posezati za njim.
Koliko puta vam se dogodilo da odete na spavanje i po nekoliko puta uzimate telefon u ruke i time svesno odlažete uspavljivanje iz puke dosade ili da biste proverili notifikaciju?
- Postoji li veza između mobilnih telefona i raka?
Koristeći akreditovane laboratorijske testove koji oponašaju ljudsko tkivo, novinari lista The Chicago Tribune testirali su radiofrekventno zračenje koje pametni telefoni emituju. Oni su odabrali 11 modela popularnih aparata i otkrili da je većina telefona premašila zakonsku granicu koju je odobrila američka Federalna komisija za komunikacije (FCC), odnosno 1,6 vati po kilogramu, u proseku na 1 gram tkiva.
FCC trenutno istražuje prijavljene nalaze, piše medicinska platforma Healthline.
Za zračenje još uvek nema dovoljno dokaza da, kada je konkretno reč o efektu držanja mobilnih telefona pored kreveta, zaista može da bude povezano s rakom. Studija američkog Nacionalnog toksikološkog programa iz 1999. godine izložila je pacove visokim stopama radiofrekventnog zračenja mobilnih telefona i pronađeni su dokazi o tumorima u srcu, mozgu i nadbubrežnim žlezdama.
U pitanju su bili i benigni i maligni tumori, ali američka Administracija za hranu i lekove ističe da "skoro 30 godina naučnih dokaza ne povezuje izlaganje radiofrekventnoj energiji od upotrebe mobilnih telefona sa zdravstvenim problemima kao što je rak".
Zbog suprotstavljenih naučnih studija, potrebno je još istraživanja, posebno na ljudima, kako bi se mogao naći konačan odgovor na eventualnu vezu između kancera i mobilnih telefona, ali u svakom slučaju – uvek je dobra ideja skloniti ih što dalje dok spavate.
BONUS VIDEO
Japanke su loše po zdravlje