Ako ga primetite, nemojte da ga ignorišite već se obratite lekaru.
Dijabetes je hronična bolest koja nastaje kada pankreas ne proizvodi dovoljn oinsulina ili kada telo ne može efikasno da koristi proizvdeni insulin, hormon koji reguliše nivo šećera u krvi.
Postoje tri tipa dijabetesa, a smatra se da merama prevencije i menjanjem životnih navika obolelih u smislu fizičke aktivnosti i ishrane, ova bolest može da se kontroliše.
Dijabetes tipa 1 se obično javlja kod dece i mladih i može da se razvije u bilo kojoj dobi. Ljudi s dijabetesom tipa 1 moraju redovno da uzimaju insulin.
Dijabetes tipa 2 se obično javlja kod odraslih, mada se može javiti kod dece. Dijabetes tipa 2 se često povezuje s prekomernom težinom i nezdravim životnim stilom, ali ima i genetske komponente.
Gestacijski dijabetes je oblik dijabetesa koji se javlja kod nekih žena tokom trudnoće. U većini slučajeva gestacijski dijabetes nestaje nakon porođaja, ali povećava rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 kasnije u životu.
- Mnogi slučajevi dijabetesa tipa 2 mogu se izbeći zdravim načinom života, za razliku od dijabetesa tipa 1. Gubitak kilograma i redovna fizička aktivnost stvarno mogu da smanje šanse da razvijete to stanje - objasnio je farmaceut Džordž Sandru za Daily Express.
Postoji nekoliko simptoma, od kojih su neki umor, neobjašnjiv gubitak težine, često infekcije, preterana potreba za mokrenje, zamagljen vid i drugi.
Međutim, Džordž Sandru je upozorio na jedan simptom dijabetesa koji može često da se pomeša s uobičajenim ponašanjem kada nastupe visoke letnje temperature.
Ekstremna žeđ je znak koji nikako ne bi trebalo zanemariti.
- Ako postanete puno žedniji u odnosu na ono što je za vas normalno, to može biti znak toplotnog udara i/ili dehidratacije, ali i dijabetesa - rekao Sandru.