Naučno je dokazano da to kakav rezultat nacionalni tim postiže na velikim takmičenjima ima uticaj na natalitet i opšte zdravlje
Legendarni trener Liverpula Bil Šenkli izjavio je jednom prilikom da fudbal nije ni život ni smrt već mnogo više od toga. Trenerski mag pričao je o osećaju koji fudbal pruža igračima i publici, ali verovatno nije bio svestan koliko je bio blizu istine.
Istorija je pokazala da je fudbal uopšte, a naročito svetska prvenstva u ovom sportu, zaista pitanje života i smrti.
Ekonomski, kulturni i politički značaj svetskih prvenstava je ogroman: na primer, Svetsko prvenstvo u Rusiji 2018. gledalo je širom sveta oko 2,6 milijardi ljudi, dok je kvalifikaciona utakmica između Salvadora i Hodurasaa za SP 1970. godine bila uvertira za tzv. "fudbalski rat", koji je izbio između ovih zemalja 1969. i odneo oko 3.000 duša. Nama je makar dobro poznato koliko je ovo tačno – setimo se samo Maksimira i duela Crvene zvezde i Dinama iz 1990, za koji postoji mit da je podstakao rat na prostoru bivše Jugoslavije.
Kako fudbal utiče na život?
Jedna novija studija istraživala je mesečne stope nataliteta u 50 evropskih zemalja tokom 56 godina i učinak njihovih nacionalnih timova na međunarodnim takmičenjima (svetskim i evropskim prvenstvima). Utvrđeno je da je bolji učinak reprezentacija povezan sa nižim natalitetom devet meseci posle turnira.
Veruje se da fudbalska publika menja svoje prioritete pri raspodeli vremena tokom velikog sportskog takmičenja, naročito ako su rezultati dobri, a mečeve prati i pobede proslavlja u većem društvu. Time se smanjuje vreme za fizičku intimnost s partnerom i eto nižeg nataliteta.
I ne samo to već rezultati fudbalskih utakmica mogu imati i direktan uticaj na zdravlje! Tako je studija Univerzitetskog medicinskog centra u Utrehtu dokazala viši mortalitet od srčanih udara nakon eliminacije Holandije s Evropskog prvenstva 1996. godine, a studija Univerziteta u Birmingemu pokazala da je broj srčanih udara porastao posle poraza Engleske na Svetskom prvenstvu 1998.
Nije sve samo negativno: istraživanjem stručnjaka iz Nice utvrđeno je da je zabeležen manji broj srčanih udara nego inače na dan kada je Francuska osvojila SP u fudbalu 1998.
Zato je važno da budemo smireni kada naša reprezentacija gubi i damo sebi oduška i slavimo na sav glas kada pobeđuje.