MOŽE SE NAĆI U SVAKOJ ŠUMI

Zovu je DOKTOR ZA SRCE, a leči i mnoge druge bolesti: Ova biljka smanjuje HOLESTEROL U KRVI i smiruje NERVOZNA CREVA

0

Najčešće se koriste listovi i cvetovi za koje se veruju da sadrže mnogo više flavonoida od bobica

foto: Shutterstock / Rui Elena
foto: Shutterstock / Rui Elena

Glog je bilka koja potiče iz severne Evrope, ali se uzgaja širom sveta. Crvene bobice koje rastu na ovom drvetu imaju brojna lekovita svojstva.

 

One pripadaju istoj porodici biljaka kao i jabuke i ruže, zbog čega su i crvene boje. A kao i kod ruže i na ovom drvetu se može naći trnje koje može biti opasno, ukoliko niste pažljivi.

 

Nekada se svaki deo ovog drveta se koristio za spravljanje lekova – cvetovi, bobice, lišće i kora.

 

U današnje vreme najčešće se koriste listovi i cvetovi. Evo kod kojih stanja i problema vam ova „magična“ biljka može pomoći.

 

1. Stomačni problemi


Glog se često koristi za stomačne, odnosno probleme sa varenjem, kao što su zatvor, dijareja i stomačni bolovi. Isto tako je odličan i za menstrualne bolove, ali i za crevne infekcije i eliminisanje pantljičare.

 

2. Imuni sistem


Pored antioksidanasa koji uklanjaju otrove iz tela, a koje ova biljka sadrži, vitamin C u bobicama gloga pojačava aktivnost belih krvnih zrnaca da ojačaju sveukupno zdravlje.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Tony Kirkham (@kirkham_tony)

 

3. Visok holesterol

 

Ekstrakt bobica gloga je prirodan lek za smanjenje lošeg, odnosno LDL holesterola iz tela. Istraživanje sprovedeno 2016. godine je pokazalo da bobice gloga ne samo da smanjuju ukupne nivoe holesterola, već i loš holesterol, holesterol jetre, trigliceride i telesnu težinu.

 

4. Srčani problemi


Glog se istraživao detaljno i kod ljudi sa srčanim oboljenjima i pokazalo se da bobice gloga značajno poboljšavaju funkcionisanje srca. Takođe, umanjuju i simptome umora i kratkog daha.

 

Međutim, uzimajući u obzir da je otkazivanje srca ozbiljan problem, nikada ne bi trebalo sami da se lečite glogom. Pre nego što započnete bilo kakvu terapiju ovom biljkom, prvo se konsultujte sa svojim lekarom.

 

 

5. Anksioznost


U mnogim tradicionalnim medicinama, ova korisna biljka se upotrebljava i za lečenje određenih psiholoških stanja, uključujući i stres, anksioznost, pa čak i depresiju.

 

Tokom pilot istraživanja sprovedenog u Velikoj Britaniji, pokazalo se da su oni koji su uzimali glog postali manje anksiozni od onih koji su uzimali placebo. Glog utiče na hormonalnom nivou, što je i objašnjenje toga zašto su mnoge stare kulture verovale da je ova biljka „lek za slomljeno srce“.

 

 

6. Nivo energije

 

Mnoge studije zaključuju da glog može da proširi srčane krvne sudove, što dozvoljava krvi da lakše cirkuliše kroz telo. Što opet znači i više energije i koncentracije. Kada je telo dobro prokrvljeno i prima dovoljno kiseonika, poboljšavaju se kognitivne sposobnosti, podiže se nivo energije i metabolizam može da radi na optimalnom nivou.

 

 

 

makonda-tracker