Kako suzbiti nadimanje i gasove u crevima nakon konzumiranja pasulja? Sve što je potrebno jeste da pratite ove savete.
Pasulj je jedna od omiljenih namirnica u mnogim kuhinjama, a u Srbiji praznici poput Velikog petka i Badnjeg dana ne mogu da prođu bez kvalitetnog posnog prebranca.
Brojne naučne studije pokazale su da je pasulj povrće koje bi trebalo da bude zastupljeno u ishrani iz niza razloga: zahvaljujući visokom udelu vlakana, on snižava holesterol, pomaže u spuštanju nivoa šećera u krvi, obiluje proteinima, a sadrži vrlo malo masti!
Međutim, kada je u pitanju konzumiranje pasulja, ono uvek ide s vrlo neprijatnom posledicom – gasovima i nadimanjem.
Zašto imamo gasove od pasulja?
Pasulj sadrži šećere po imenu rafinoza, koje razgrađuje enzim po imenu alfa-galaktozidaza. Kako u ljudskom digestivnom traktu nema ovog enzima u dovoljnoj meri, rafinoza putuje nesvarena do debelog creva, gde se bakterije hrane fermentisanim šećerima i dolazi do stvaranja gasova.
Ovi šećeri se, inače, nalaze i u kupusu, brokoliju i prokelju, ali je pasulj verovatno najozloglašenija namirnica kada je u pitanju efekat izazivanja gasova.
Kako sprečiti gasove od konzumiranja pasulja?
Prilikom pripreme pasulja, obavezno primenite neki od ovih trikova.
- Obavezno potopite pasulj
Istraživanje brazilskih naučnika s Državnog univerziteta u Kampinasu koje je sprovedeno 2002. godine pokazalo je da potapanje pasulja u vodu kako bi odstajao neko vreme pomaže u smanjenju šećera, a ne menja hranljivu vrednost ovog povrća.
- Kuvajte ga u dve do tri vode
Verovatno ste od svojih baka čuli da treba prosuti svu vodu nakon što pasulj proključa i sipati novu, a neki kažu da to treba čak i ponoviti i završiti kuvanje tek u trećoj vodi.
Razlog je isti – smanjićete nivo supstance u pasulju koja izaziva gasove.
- Ubacite u pasulj nanu
Još jedan od bapskih saveta jeste da se u pasulj pri kraju kuvanja sipa malo nane, bilo sveže ili suve, ali imajte u vidu da ovaj trik još uvek nije dovoljno istražen u naučnim laboratorijama.
- Ubacite u pasulj kumin
U mnogim svetskim kuhinjama, naročito u Aziji, kumin i pasulj su česta i omiljena kombinacija.
U jednoj studiji, pacijentima koji imaju sindrom nervoznih creva davano je po 20 kapi esencijalnog ulja kumina, a nakon četiri nedelje učesnici su prijavili značajno manje nadimanje nego inače.
Dakle, kumin neće smanjiti rafinozu u pasulju, ali će umiriti gastrointestinalni trakt. Isto važi i za đumbir i komorač.
- Vežbajte umerenost
Kako biste dali telu vremena da se prilagodi izazovu kakav je varenje pasulja, jedite ga u manjim količinama i obavezno uz mnogo salate.