Ovaj specijalitet se često nalazi i na trpezama u Srbiji
Mađarski langoš (lángos) je tradicionalno jelo koje potiče iz Mađarske i vrlo je popularno širom centralne i istočne Evrope. To je vrsta prženog testa, često posluženog sa raznim ukusnim prelivima.
Njegov ukus, jednostavnost pripreme i raznovrsnost prelivanja čine ga omiljenim izborom za brzi obrok ili užinu.
Sastojci za osnovni langoš:
- 500 g brašna
- 250 ml mleka (toplog)
- 1 kesica suvog kvasca (ili 25 g svežeg kvasca)
- 1 kašičica šećera
- 1 kašičica soli
- 2-3 kašike ulja
- Ulje za prženje
Priprema:
U toplom mleku razmutite kvasac sa šećerom i ostavite da se aktivira (oko 5-10 minuta, dok ne zapeni). U većoj posudi pomešajte brašno i so, dodajte ulje, pa sipajte aktivirani kvasac i zamesite glatko testo.
Pokrijte testo krpom i ostavite ga na toplom mestu da naraste, oko 1 sat ili dok ne udvostruči volumen.
Kada testo naraste, podelite ga na manje loptice. Svaku lopticu razvucite rukama ili oklagijom u oblik tankog diska (debljina oko 1 cm).
U šerpi zagrejte veću količinu ulja (treba biti dovoljno duboko za prženje).
Pržite langoše sa obe strane dok ne dobiju zlatno-smeđu boju. Vadite ih na papirni ubrus kako biste uklonili višak ulja.
Serviranje:
Tradicionalni langoš se najčešće premazuje pavlakom ili kiselim vrhnjem i posipa narendanim sirom. Ostale popularne verzije uključuju dodatke poput belog luka, kečapa, šunke ili čak slatke prelive kao što su nutela i šećer u prahu.
Testo možete pripremiti unapred i čuvati u frižideru do 24 sata. Langoši su najbolji dok su topli, ali se mogu podgrejati u rerni ako ih ne pojedete odmah. Uživajte u ovom ukusnom, hrskavom specijalitetu!