Bombaj štampa, Letu Štuke, Skroz i Diskobajagi u Mikser House-u

0
Festival Sarajevo, ljubavi moja, okuplja više od 100 učesnika koji će predstaviti savremenu sarajevsku kulturu kroz debate, filmske projekcije, izložbe, performanse, sarajevsku kuhinju i muziku, i odvija se od 28. do 30. novembra u Mikser House-u. Bogat muzičk
Dvadesetorica, foto: promo
Dvadesetorica, foto: promo

Čaršijske priče, razgovori koji se odvijaju svakog dana od 18 časova, staviće u prvi plan tri društveno relevantne teme. Prvog dana tribina Obnova i zaštita tretira priču u čijem središtu su sudbine dve ikonične zgrade – Gradske vijećnice u Sarajevu i Beogradske zadruge u Savamali. Uzroci njihovog razaranja su različiti, kao i put do rekonstrukcije, ali ono što ih povezuje jeste arhitektonski i društveni značaj za gradove u kojima se nalaze. Razgovor je ujedno i početak inicijative za prikupljanje sredstava  za obnovu krova zgrade nekadašnjeg Geozavoda, u saradnji sa Pravosudnom akademijom u Beogradu. Kao podršku Beograđanima, svoj honorar za nastup na festivalu će donirati sarajevska grupa Dvadesetorica. Moderator diskusije će biti Nedžad Mulaomerović, jedan od članova Dvadesetorice, arhitekta, uključen u projekat rekonstrukcije zgrade Gradske vijećnice. Pored njega će u razgovoru učestvovati: Edo Hozić, direktor Bijenala savremene umetnosti u Konjicu, Maja Mićić, direktorka Inicijative mladih za ljudska prava i organizator festivala Dani Sarajeva, Nenad Vujić, direktor Pravosudne akademije smeštene u zgradi nekadašnjeg Geozavoda, Nebojša Glišić, arhitekta, autor studije izvodljivosti rekonstrukcije zgrade Beogradske zadruge, Aleksandra Šević, arhitekta, autor projekta rekonstrukcije krova i fasade zgrade Beogradske zadruge, Zavod za zaštitu spomenika grada Beograda.

Druga tribina, pod nazivom Dizajniraj mi stvarnost ispituje kretanja na sarajevskoj dizajn sceni i poziciju industrijskog dizajna u odnosu na modnu i grafičku scenu, kao i šta je zajednički imenitelj za dizajnere u Beogradu i Sarajevu. Biće predstavljeni i uspešni primeri preduzetništva u dizajnu, kao i moduli saradnje u regionu i potencijali zajedničkih internacionalnih nastupa. Učesnici tribine su: Sanja Planinić, osnivač SOS dizajn festivala, Saša Škorić, grafički dizajner, Neira Sinanbašić, industrijski dizajner, Emina Huskić, modni dizajner, prof. Salih Teskeredžić, šef katedre za industrijski dizajn na Akademiji lijepih umjetnosti u Sarajevu, Vedran Mujagić, grafički dizajner i član benda Dubioza kolektiv, Marko Radenković, osnivač dizajn inkubatora Nova Iskra, Jelena Matić, profesor Šumarskog fakulteta u Beogradu, Slavimir Stojanović, grafički dizajner i osnivač brenda Futro. Diskusiju moderiraju: Bojan Hadžihalilović, čuveni sarajevski grafički dizajner, osnivač agencije Fabrika i Maja Lalić, arhitekta, osnivač beogradske organizacije Mikser.

Tribina Film ili smrt se realizuje saradnji sa Festivalom autorskog filma u Beogradu i Akademijom scenskih umjetnosti u Sarajevu i istražuje tajne uspeha svetski priznate sarajevske filmske scene, kao i odnos autorskog filma i velikih produkcija, i isputuje mehanizme razvoja regionalnog filma u vremenima krize: koja je uloga festivala i filmskih udruženja, kako do kulturne strategije i održivih mehanizama finasiranja. Učesnici tribine su: Srđan Vuletić, reditelj, Akademija scenskih umjetnosti Sarajevo, Pjer Žalica, reditelj i dekan Akademije scenskih umjetnosti Sarajevo, Šejla Kamerić, umetnica, Jovan Marjanović, predstavnik BiH u Eurimage, Amra Bakšić Čamo, osnivač Cinelink-a, predsednica Udruženja filmskih radnika, Adis Đapo, producent, Branislav Trifunović, glumac, Gorčin Stojanović, reditelj. Diskusiju moderiraju: Srđan Vuletić i Srdan Golubović, reditelj i osnivač Festival autorskog filma, Beograd.

Sarajevska filmska i dizajn scena

Projekcije filmova 16 mladih sarajevskih autora odvijaće se tokom sva tri dana festivala od 19 časova na glavnoj bini Mikser House-a. Projektovaće se neka od najzapaženijih ostvarenja nove sarajevske filmske scene sa Akademije scenskih umjetnosti iz Sarajeva, selektora Srđana Vuletića.

Sarajevska dizajn scena biće predstaljena u vidu dve izložbe. Platforma SOS dizajn festivala donosi radove 15 talentovanih mladih industrijskih i grafičkih dizajnera iz čitave Bosne i Hercegovine. Slikovni rječnik turcizama, autorke Iman Gavrankapetanović sa Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu, čiji je mentor Bojan Hadžihalilović, sastoji se od 40 slikovnih prikaza turcizama koji su prisutni u svakodnevnom govoru. Upoznaćemo se sa originalnim značenjem pojedinih turcizama kao što su ćeif, rahat, sevdah, aferim, akšam, koji su predstavljeni na vizuelno atraktivan način.

Posetioci će se upoznati sa sarajevskim modnim dizajnom kroz prodajnu festivalsku postavku u okviru prodavnice balkanskog dizajna u Mikser House-u, a autorski brendovi među kojima su Roza koza, Jare, she:you, Rukom, Molimao, Designgoods, Sasa design, Citoyenne K, i dr, predstaviće se i kroz modne performanse i radionice za decu i odrasle.

Karte za koncerte se mogu kupiti na svim prodajnim mestima Eventima. Cena karata u pretprodaji do 20. novembra je 600 dinara za nastupe Dvadesetorice i Diskobajagi, 700 za koncert Bombaj štampe, a ulaznice za koncerte Skroza i Letu štuke se mogu nabaviti po ceni od 800 dinara. Paket karata za muzički program tokom dva festivalska dana je 1200, a trodnevna karta je 1700 dinara. 

 

makonda-tracker