Naslednica bogatstva Volvort imperije udavala se sedam puta, posedovala zavidnu kolekciju dragulja i bila verna mušterija Kristobala Balensijage.
Barbara Vulvort Haton bila je jedna od prvih američkih bogatašica koja je skrenula pažnju javnosti ne samo svojim ogromnim bogatstvom i luksuznim stilom, već i burnim privatnim životom.
Kao naslednica lanca prodavnica Volvort (Woolworth), Haton se kretala u najotmenijim društvenim krugovima i često punila naslovne strane zbog svog ekstravagantnog načina života.
Vremenom je postala poznata po dragocenoj kolekciji nakita, velikom broju brakova i činjenici da je gotovo u potpunosti potrošila nasledstvo svog oca.
U visoko društvo Njujorka ušla je na svoj 18. rođendan, na raskošnom balu u hotelu Ric-Karlton 1930. godine, usred Velike depresije.
Fotografije Barbare u balskoj haljini i dijamantskim minđušama preplavile su novine, izazivajući polemike o neprimerenom luksuzu u doba siromaštva. Zbog lošeg publiciteta, na kratko je pobegla u Evropu.
Sedam venčanica
Prvi muž Barbare Haton bio je gruzijski princ Aleksis Mdivani, čija je porodica izbegla u Pariz posle sovjetske invazije na Gruziju 1921. godine. Venčanje je održano u Parizu 22. juna 1933, a Barbara je nosila belu svilenu haljinu dugih rukava, sa naglašenim ramenima i dugim velom.
Samo dve godine kasnije, nakon što je princ potrošio deo njenog bogatstva, brak se raspao.
Godine 1935. udala se za grofa Kurta Hajnricha fon Haugvic-Hardenberg-Revntlova, sa kojim je dobila svoje jedino dete – sina Lensa Revntlova. Na toj ceremoniji nosila je crnu svilenu haljinu, šeširić s mrežicom i bundu.
Nakon tri godine, i taj brak je okončan razvodom. Već 1942. godine udala se za glumca Keri Granta. Tada je nosila belu bluzu sa karnerima i tamni kaput-haljinu sa prugama.
Nakon razvoda od Granta 1945, usledila su još četiri braka: sa princom Igorom Trubeckim (1947–1951), plejbojem Porfirijem Rubirosom (1953–1954), baronom Gotfridom fon Kramom (1955–1959) i Pjerom Rejmondom Doanom (1964–1966).
Misterija Romanov dragulja
Barbara Haton je posedovala impresivnu kolekciju nakita, većinom kupljenu kod Žila Glenzera, tadašnjeg predsednika kompanije Kartije. Najpoznatiji komad bio je „Vladimirska tijara“, izrađena od smaragda koji su nekada pripadali ruskoj vojvotkinji Mariji od Meklenburg-Šverina.
Vojvotkinja je nakon pada ruske monarhije 1917. godine pobegla iz zemlje i sa sobom ponela ogromnu kolekciju nakita. Dragulji su navodno krijumčareni iz tajnog sefa u Vladimirskoj palati.
Nakon smrti vojvotkinje, njena deca su prodala kolekciju. Kartije je otkupio većinu komada. Smaragdi su završili kod kraljice Marije i kraljice Elizabete II, a
Barbara je smaragde pretvorila u tijaru sa ramom od žutog zlata. U kasnijim godinama prodala ju je kući Van Klif i Arpel, koja je zatim smaragde prodala pojedinačno. Danas se ne zna ko su vlasnici tih dragulja – misterija i dalje traje.
Modna opsesija
Haton je bila verna mušterija modnog dizajnera Kristobala Balensijage, koji joj je, za razliku od drugih klijentkinja, dopuštao da kupi celu kolekciju odjednom.
Takođe je bila bliska sa Olegom Kasinijem, koji je u svojoj autobiografiji „U mom stilu“ iz 1987. opisao odnos s njom.
Kako je ispričao, Keri Grant ga je jednom zamolio da pokuša da mu pomogne da spasi brak sa Barbarom:
– Rekao mi je: "Olege, znam da Barbara mnogo drži do tebe. Imamo problema. Nadam se da nemaš lični interes, jer bi to za mene bio veliki udarac. Ako mogu da ti verujem, ako znam da si joj samo prijatelj, zamoliću te da učiniš nešto – da posreduješ. Pokušaj da je urazumiš."
"Siromašna bogatašica" – film o tragičnom životu
Život Barbare Haton inspirisao je TV dramu iz 1987. godine u kojoj je glavnu ulogu igrala Ferah Foset. Film „Poor Little Rich Girl: The Barbara Hutton Story“ prikazuje Barbaru kao žrtvu pohlepnih muževa i prijatelja, sa posebnim fokusom na gubitak njenog jedinog sina, koji je poginuo u avionskoj nesreći 1972. godine.
Film je osvojio Zlatni globus za najbolju mini-seriju ili televizijski film.
Gubitak bogatstva
Još otkako je bila dete uživala je u trošenju novca. Provela je život kupujući nekretnine i nakit. Delila je mnogo novca prijateljima, ali i humanitarnim organizacijama.
Ipak, najveći trošak bili su joj brakovi. Prvi suprug ju je koštao dva miliona dolara, a drugi joj je uzeo milion i po. Peti suprug, iako su bili samo nekoliko meseci u braku dobio je 2,5 miliona dolara prilikom razvoda.
Alkohol, droga, anoreksija i hipohondrija
Kao dete je bila debeljuškasta, ali to je uspela da prevaziđe kada je odrasla. Postala je anoreksična i imala je problema sa nakroticima i alkoholom.Imala je mnogo hiruških zahvata tokom života, prvenstveno zbog problema sa bubrezima, kao i operaciju katarakte koja joj je uzrokovala probleme sa vidom.
Godine 1971. je pala i povredila kuk. Iz nekog razloga je odložila terapiju, zbog čega je teško hodala. Nije joj dugo trebalo da zaposli dvojicu muškaraca da je nose u rukama gde god da je išla.
Kada su je pitali za tu čudnu naviku, onda je odgovorila:
– Zašto bih hodala, ako mogu nekog drugog da platim da to učini za mene?
Barbara Haton preminula je 1979. godine u 66. godini. Sve što je ostalo od njenog bogatstva, tvrde neki, bilo je 3.500 dolara.
Bonus video:
Pevač ženi prepisao pravo bogatstvo





