niko je ne voli

Zbog ekstravagantnog načina života porede je sa Marijom Antoanetom: Ko je omražena prva dama Južne Koreje?

0

Građani smatraju da oni ne mogu da razumeju njihove potrebe.

foto: Yonhap News / Newscom / Profimedia
foto: Yonhap News / Newscom / Profimedia

Trenutni predsednik Južne Koreje Jun Suk Jol našao se u centru pažnje kako zbog svoje politike, tako i zbog porodičnih skandala.

 

Njegova odluka da proglasi vanredno stanje, pokušavajući da se suprotstavi opoziciji i osigura političku stabilnost, izazvala je buru u javnosti.

 

Međutim, dok se politička scena zahuktava, interesovanje javnosti sve više raste i za njegovu suprugu Kim Kon Hi koja je, kako se čini, postala nezaobilazan deo kontroverzi koje prate predsednički mandat njenog supruga.

 

Trenutna prva dama Južne Koreje, daleko je od tradicionalne uloge koja se često vezuje za ovu poziciju. Od samog početka, njeno ime se našlo u središtu brojnih skandala.

 

Od optužbi za manipulaciju deonicama do navodnog prihvatanja luksuzne "Dior" torbice, Kim je postala simbol podeljenosti u južnokorejskom društvu.

 

Posebno je odjeknula priča o navodnoj razmeni torbice u vrednosti od 3 miliona vona, što je dokumentovano snimkom skrivenom kamerom. Iako predsednik Jun tvrdi da je snimak deo političkog manevra, ovaj slučaj dodatno je produbio nepoverenje građana.

 

Kim nije samo figura luksuza i skandala – njene aktivnosti i izjave često se tumače kao odraz nesklada sa stvarnim problemima građana.

 

Opozicija je predsednikovu suprugu više puta optužila za manipulacije na tržištu deonica, što je Jun pokušao da zaustavi vetom na zakone koji bi omogućili istrage.

 

Čak su i članovi njegove sopstvene stranke izražavali nezadovoljstvo, poredeći Kim sa Marijom Antoanetom zbog njenog navodno ekstravagantnog načina života.

 

Naravno, nisu svi skandali vezani za Kim. Jun Suk Jol je izazvao kontroverze i samostalno, posebno tokom posete supermarketu kada je izjavio da je cena snopa praziluka od 875 vona "razumna", dok je stvarna cena bila znatno viša.

 

Ova izjava postala je simbol njegovog navodnog nesrazumevanja svakodnevnih problema građana.

 

Praziluk je ubrzo postao politički simbol protesta, a opozicija je koristila ovu priliku da dodatno kritikuje predsednika. Situacija je eskalirala do te mere da je Nacionalna izborna komisija zabranila unošenje praziluka na biračka mesta, čime su građani dodatno razočarani.

 

Na političkom planu, Junova konzervativna stranka Snaga naroda suočila se sa ozbiljnim porazom na parlamentarnim izborima 2024. godine.

 

Ovaj neuspeh pripisuje se ne samo njegovim potezima, već i percepciji javnosti o njegovom nedostatku povezanosti sa svakodnevnim životom običnih ljudi.

 

I dok Jun pokušava da povrati poverenje građana, Kim Kon Hi ostaje u središtu pažnje. Da li je njena uloga u kontroverzama zaista ključna ili je samo pogodna meta političkih protivnika, ostaje pitanje.

 

Međutim, jedno je sigurno – njen imidž u javnosti postao je ključan faktor u percepciji čitavog predsedničkog mandata.

 

U zemlji gde je svaki potez političara pod budnim okom javnosti, uloga prve dame nikada nije bila značajnija, niti kontroverznija.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Kako će Tramp rešiti problem imigranata?

 

makonda-tracker