Narod ju je obožavao zbog njenog šarma, dostojanstva i posvećenosti monarhiji. Bila je svedok ključnih trenutaka britanske istorije i oslonac kraljevske porodice u teškim vremenima. Kraljica Majka nije bila samo supruga i majka monarha – bila je simbol snage, tradicije i nepokolebljivog duha koji je inspirisao generacije.

Kraljica Majka Elizabeta Bouz-Lajon, preminula je na današnji dan 2002. godine u 101. godini života. Bila je matrijarh kraljevske porodice i jedna od najvoljenijih britanskih kraljevskih ličnosti.
Njena uloga u modernizaciji monarhije, hrabrost tokom Drugog svetskog rata i posvećenost dužnostima učinili su je ikonom britanske istorije. Neki je pamte kao toplu i srdačnu, drugi kao hladnu i surovu, a šta je prava istina?
Elizabeta Angela Margerita Bouz-Lajon rođena je 4. avgusta 1900. godine u plemićkoj porodici u Engleskoj. Bila je deseto dete grofa od Stratmora i Kinghorna, a detinjstvo je provela u prelepom dvorcu Glamis u Škotskoj. Tokom Prvog svetskog rata, dvorac je pretvoren u bolnicu, gde je mlada Elizabeta pomagala ranjenicima, pokazujući saosećanje i hrabrost.
Godine 1923. udala se za princa Alberta, vojvodu od Jorka. Njihova ljubavna priča bila je inspirativna, a Elizabeta je osvojila britansku javnost svojom toplinom i skromnošću.
Kada je 1936. kralj Edvard VIII abdicirao zbog ljubavi prema Volis Simpson, njen suprug neočekivano je postao kralj Džordž VI.
Kraljica Elizabeta bila mu je najveća podrška, posebno tokom Drugog svetskog rata kada je odlučno odbila da napusti London, izjavivši: – Deca ne mogu da odu bez mene, ja ne mogu da odem bez kralja, a kralj nikada neće otići.
Njeno prisustvo u Londonu tokom bombardovanja dodatno je ojačalo moral nacije.
Nakon smrti kralja Džordža VI 1952. godine, Elizabeta je postala poznata kao Kraljica Majka kako bi se izbegla zabuna sa njenom ćerkom, kraljicom Elizabetom II.
Iako udovica, nastavila je da obavlja kraljevske dužnosti, učestvujući u javnim angažovanjima sve do kasnih osamdesetih godina. Bila je omiljena zbog svog smisla za humor, ljubavi prema konjskim trkama i nepokolebljivog optimizma.
Njen odnos sa najstarijim unukom princom Čarlsom, bio je izuzetno blizak. Kraljica Majka je pružala podršku mladom princu tokom njegovog detinjstva, posebno dok je pohađao strogu školu Gordonstaun.
Međutim, njen odnos sa princezom Dajanom bio je daleko složeniji. Iako je isprva pozdravila Dajanu kao ćerku kraljevske porodice, kasnije su se njihovi odnosi zahladili. Dajana je verovala da Kraljica Majka podržava princa Čarlsa i monarhiju, dok je ona postajala sve više otuđena od dvora.
Sa druge strane, Kraljica Majka verovala je da je Dajana zaslužna za to što se javnost polako ali sigurno sve više okretala protiv britanske kraljevske porodice.
– "Njegova baka me uvek gleda sa čudnim izrazom u očima" rekla je princeza Dajana prijatelju, preko telefonskog razgovora koji je tajno sniman i kasnije prodat jednom tabloidu – napisao je istoričar Garet Rasel o razgovoru između Dajane i njenog navodnog ljubavnika Džejmsa Gilbija iz 1989. godine, koga je štampa prozvala "Skuidgigate afetesion" koji je koristio nakon izraza "Skuidgigate".
– Nije mržnja, to je neka vrsta interesovanja i sažaljenja pomešani u jedno. Nisam sasvim sigurna. Ne razumem. Svaki put kad pogledam, ona me gleda, pa skrene pogled i osmehne se... – bile su reči ledi Di.
Rasel prepričava da se između razgovora 1989. i prodaje snimka jednom listu 1992. godine, odnos između Dajane i kraljice majke pogoršao.
– Dajana nije uživala na proslavi devedesetog rođendana kraljice majke u avgustu 1990. godine, nazvavši je 'tmurnom i napetom'. "Svi su protiv mene" – kazala je ona tada.
Zanimljivo je to da je Dajanina baka koja je svedočila na sudu o nepodobnosti njene ćerke da brine o njeno četvoro dece, bila kraljičina dama.
– Dajanina baka Rut, ledi Fermoj, bila je jedna od dama u čekanju kraljice majke od 1956. i, u početku, izgleda da ju je Dajana krivila što je okrenula kraljicu majku protiv nje – pisao je Rasel.
Jedno pitanje koje je Dajanu navodno mučilo kod Kraljice Majke bilo je to što je bila vidno naklonjenija svom starijem praunuku Vilijamu u odnosu na mlađeg Harija.
– Takođe je osećala da je Kraljica Majka ponekad, u meri u kojoj je to učinila očiglednom, više volela Vilijama nego Harija – napisao je Rasel, "sve dok je Dajana nije suočila sa tim".
Navodi se da je Elizabeta posebno loš odnos imala sa unukom Endruom, i to navodno zbog njegovog braka sa nestašnom Sarom Ferguson, koju je Kraljica Majka smatrala nepodobnom za ulogu kraljevske snaje.
Uprkos tome, Elizabeta Bouz-Lajon je ostala simbol stabilnosti i snage britanske monarhije. Do kraja života bila je aktivna, vedrog duha i voljena od strane naroda. Preminula je u snu 30. marta 2002. godine u Klerens Hausu, samo nekoliko sedmica nakon smrti svoje mlađe ćerke, princeze Margaret.
Njeno nasleđe i dalje živi kroz britansku kraljevsku porodicu, a njena priča ostaje inspiracija za generacije koje dolaze.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Šta se krije iza fotošopirane slike Kejt?