praznici

Da li znate – zbog čega je čuvarkuća baš crvene boje? Običaj farbanja ukorenjen je u tradiciju i ima posebnu simboliku

0

Uskrs, najradosniji hrišćanski praznik, slavi pobedu života nad smrću, svetlosti nad tamom i nade nad beznađem. Njegovo obeležavanje prožeto je brojnim običajima koji spajaju duhovno i svakodnevno, tradiciju i verovanje, porodicu i zajedništvo.

foto: Shutterstock/Lora liu
foto: Shutterstock/Lora liu

Među svim tim običajima, posebno mesto zauzima farbanje uskršnjih jaja, simbol vaskrsenja i novog početka.

 

Iako danas jaja dolaze u svim bojama, šarama i kreativnim oblicima, jedno i dalje nosi najdublju simboliku – prvo crveno jaje, koje se tradicionalno farba na Veliki četvrtak ili Veliki petak.

 

Ovaj običaj vuče korene još iz ranog hrišćanstva i do danas se čuva s velikim poštovanjem. Crveno jaje je više od ukrasa – ono je čuvarkuća, simbol vere i porodične zaštite, koje se ne jede, već čuva tokom cele godine.

 

Običaj farbanja prvog crvenog jajeta – čuvarkuća

 

U pravoslavnim domovima širom Srbije, Veliki četvrtak i Veliki petak su dani kada miris luka, voska i kuvanih jaja ispuni kuhinje, a porodice se okupljaju da zajedno farbaju jaja za Uskrs.

 

Iako danas postoji mnoštvo boja i tehnika, običaj nalaže da se prvo jaje ofarba isključivo u crveno – i to s posebnom pažnjom i poštovanjem. Veruje se da upravo to jaje ima posebnu moć i simboliku, jer predstavlja krv Isusa Hrista, njegovu žrtvu i vaskrsenje.

 

Ono se ne jede, već se stavlja na posebno mesto u kući – obično kraj ikone, lampe ili kandila – i čuva tokom cele godine kao “čuvarkuća”.

 

Njegova svrha je da štiti dom, porodicu i ukućane od nesreće, bolesti, zlih sila i svake nevolje. Kada dođe sledeći Uskrs, staro crveno jaje se odnosi negde u prirodu ili zakopa ispod drveta, uz molitvu i zahvalnost, a na njegovo mesto dolazi novo.

 

Prilikom farbanja tog prvog jajeta, često se izgovaraju reči:
"U ime Oca i Sina i Svetoga Duha", a zatim:
"Nek’ čuva i štiti ovu kuću i sve u njoj tokom cele godine."

 

Ovaj čin ne samo da ima religijsku dubinu, već i snažnu emocionalnu vrednost, jer okuplja porodicu u tišini, molitvi i nadi.

 

Zanimljivo je da se u nekim delovima Srbije prvo jaje daje najmlađem detetu da ga "pomiluje" licem – veruje se da će ono tada biti rumeno, zdravo i veselo cele godine. U nekim krajevima jaje se uopšte ne dira, već se stavlja u činiju sa žitom ili u posebno izrađene drvene posudice i pokriva čipkanim platnom.

 

Iako su danas uskršnja jaja postala i modni detalj, sa raznim šarama, dekupaž tehnikom, zlatnim listićima ili čak personalizovanim motivima, običaj čuvanja crvenog jajeta kao svetinje ostaje netaknut i bezvremenski.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Kako Mirka Vasiljević provodi Uskrs?

Error in getting video.

 

makonda-tracker