Dok evropski mediji pišu o novom talasu sankcija protiv ruskih agencija i određenih ličnosti, pominje se ime princeze od Velsa i supruge princa Vilijama, zbog navodne onlajn akcije koja je trajala tokom ove godine.
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije najavila je sankcije protiv ruskih agencija i pojedinaca koji "pokušavaju da potkopaju i destabilizuju Ukrajinu i njenu demokratiju", a u ovu priču se sasvim neočekivano uplelo ime Kejt Midlton, princeze od Velsa.
Ova grupa je navodno odgovorna za "kampanju" na internetu poznatu kao "Doppelganger", za koju su mediji pisali da je pokrenula 2022. i targetira Ukrajinu, Nemačku, Francusku i SAD.
Navodno su njeni ciljevi bili da nametnu poruke da su sankcije protiv Rusie neefikasne, da su ljudi na Zapadu rusofobični, da su Oružane snage Ukrajine varvarska grupa puna neonacista i da su ukrajinske izbeglice teret za Evropu. Međutim, ranije ove godine je navodno meta bila i Kejt Midlton.
Teorije zavere o Kejt Midlton tokom 2024. godine
Nakon što je iznenada operisana u januaru ove godine, supruga princa Vilijama nije se pojavljivala u javnosti, što je podstaklo talas teorija zavera i spekulacija, sve dok 22. marta nije saopštila da joj je otkriven rak.
Krajem marta, Martin Ines, direktor Instituta za inovacije u oblasti bezbednosti, kriminala i obaštajne delatnosti na Univerzitetu "Kardif" u Velsu, rekao je za NBC News i The New York Times da je sa svojim timom identifikovao 45 naloga koji šire informacije o princezi od Velsa, metodama koje sugerišu da su povezane s kampanjom "Doppelganger".
On je naveo da ova mreža nije započela spekulacije o zdravstvenom stanju Kejt Midlton, već je kapitalizovala saobraćaj na internetu da bi raspršila proruski sadržaj i razdor.
– Nalozi povezani s Rusijom nisu pokretali priču, već bi skočili na taj talas – tvrdi Ines za NBC. – To je bilo uobličeno u teorije zavere, tako da strani akteri ne moraju da postavljaju taj okvir – već je bio tu da se iskoristi. Radi se o destabilizaciji. Radi se o potkopavanju poverenja u instituacije: vladu, monarhiju, sve.
Navodno princeza od Velsa nije bila jedina članica kraljevske porodice na meti kampanje na internetu ove godine. Samo nekoliko dana pre nego što je ona objavila da ima karcinom, ruski mediji su preneli neistinitu vest da je kralj Čarls III umro, o čemu je tada pisao i Guardian, pa se na Iksu oglasila i Ambasada Britanije u Kijevu kako bi istakla da je priča lažna.
BONUS VIDEO
Ima li rešenja za rusko-ukrajinski sukob?