Tokom života Filip je bespogovorno pratio kraljicu Elizabetu II na svim njenim putovanjima i bio joj je najveća podrška u svim kriznim trenucima. Ostaće zasigurno upamćeni kao najdugovječniji monarsi
Iako je ceo život proveo u senci svoje supruge, Elizabete II, princ Filip takođe potiče iz kraljevske porodice. Njegova majka Alis od Batenberga praunuka je slavne kraljice Viktorije. Filip je rođen u grčko-danskoj kraljevskoj porodici koja je prognana iz Grčke kad je on bio još dete.
Rođen je 10. juna 1921. godine na Krfu i imao je teško detinjstvo. Bio je peto i najmlađe dete u porodici i odrastao je uz četiri sestre. Otac im je bio grčko-danski princ Endrju, a porodica je prognana iz Grčke 1922. godine. Filip je zemlju napustio kao jednogodišnja beba, sakriven na brodu.
Skrasili su se u Parizu gde je pohađao američku školu, a kad mu je bilo samo devet godina majci Alis dijagnostikovana je šizofrenija. Smeštena je u ustanovu i Filip ju je od tada retko viđao, zapravo odrastao je bez nje. Spletom okolnosti završio je u Škotskoj u školi Gordonstoun u kojoj su se učenici odgajali spartanskim metodama. U međuvremenu sve četiri njegove sestre udale su se za nemačke prinčeve i u osvit Drugog svetskog rata počele su život u Nemačkoj.
Filip je bio veoma vezan uz sestru Sesil, koja je nastradala u avionskoj nesreći kad mu je bilo 16 godina, a sa njom u avionu bili su njen suprug, svekrva i trojica sinova. Samo godinu dana kasnije njegov stric, lord Milford Haven, takođe je umro od raka kostiju.
Buduću suprugu upoznao je kad mu je bilo 18.
Elizabeti je tad bilo 13 i bila je nećaka kralja Edvarda, te nije ni sanjala da će on abdicirati zbog ljubavi prema Volis Simpson. Kralj je postao Elizabetin otac Džordž, a nakon što je on umro od karcinoma pluća, ona ga je nasledila na prestolu.
Filip se, po završetku školovanja, pridružio Britanskoj kraljevskoj mornarici i od 1939. godine počeo se dopisivati s Elizabetom. Verili su se u julu 1947. godine, a on se zbog ljubavi prema njoj odrekao svih titula svoje porodice.
Filip i princeza Elizabeta II venčali u se 20. novembra 1947. godine, a neposredno pre venčanja dobio je titulu vojvoda od Edinburga, grof od Merioneta i baron Griničaa koje mu je dao Elizabetin otac, kralj Džordž VI. Nakon očeve smrti, Elizabeta je krunisana 1952. godine, s jedva navršenih 26 godina. Princ Filip odrekao se službe u kraljevskoj mornarici i od tada celo svoj život podredio je svojoj supruzi. Zauzvrat, ona ga je proglasila britanskim princom.
Princ Filip i kraljica Elizabeta II dobili su četvero dece. Najstariji je princ Čarls, a zatim ćerka En, pa sinovi Endrju i Edvard. Njega je oduvek pratio glas velikog ženskaroša i šarmantnog zavodnika s neprimerenim smislom za humor i vrlo izravnim i nimalo diplomatskim izjavama. Obožavao je letenje, a poznat je i kao pasionirani igrač pola i konjskih trka. Tokom života bespogovorno je pratio kraljicu Elizabetu II na svim njenim putovanjima i bio joj je najveća podrška u svim kriznim trenucima. Ostaće zasigurno upamćeni kao najdugovečniji monarsi, s najdužom službom.
Filip se povukao iz javnog života u leto 2017. godine zbog bolesti, a pre dve godine vratio je i vozačku dozvolu nakon što je učestvovao u manjoj saobraćajnoj nezgodi.
S majkom Alis ponovo se zbližio krajem šezdesetih. Do tad je živela u Grčkoj i tamo pokrenula manastirski red Sestara Marte i Marije. No, nakon vojnog puča 1967. morala je još jednom da napusti Grčku i tad ju je kraljica Elizabeta II pozvala u Bakingemsku palatu, gde je Filipova majka ostala do smrti. Umrla je dve godine kasnije i najpre je sahranjena u rodnom dvorcu Vindzor, a zatim su njeni posmrtni ostaci preneseni u pravoslavni manastir na Maslinskoj gori u Jerusalimu.