Svi su uvereni da će i Elizabeta, baš poput Kraljice Majke, preminuti od kratke bolesti
Kada je 1901. umirala kraljica Viktorija, dva dana pre smrti njen lekar je objavio kako je teško bolesna. I smrt kralja Džordža V javnosti je objavio njegov doktor, koji mu je pre toga ubrizgao 750 miligrama morfijuma i gram kokaina kako se ne bi mučio umirući, ali i kako bi bilo dovoljno vremena da “Tajms” dobije potrebne informacije pre svog štampanja tačno u ponoć.
Najteži zadatak sigurno će imati njen lični sekretar, ser Kristofer Geid, koji će informaciju o smrti morati da podeli odmah sa premijerom putem sigurne linije. Reći će samo “London Bridž je pao”, a potom će ta informacija krenuti u 15 vlada izvan Velike Britanije, gde je kraljica još uvek na vlasti, tzv. zemlje Komonvelta.
Dok ta informacija stigne do same britanske, ali i svetske javnosti, kraljica zasigurno satimaneće biti među živima. Iako je godinama Bi-bi-si prvi imao vesti o kraljevskoj smrti, monopol je odavno izgubio, stoga će kratka objava prvo stići u Pres Asosiješn i proširiti se svetom. Ipak, svi kanali Bi-bi-sija momentalno će prestati s emitovanjem uobičajenog programa i sve podrediti vanrednim vestima. Istovremeno će službena internet stranica Bakingamske palate prestati da izgleda kao takva – neće biti navigacija, menija i slično. Samo jednostavna stranica s crnom pozadinom i tekstom na njoj.
Gotovo svi vodeći mediji već odavno imaju napisano nekoliko verzija tekstova koji samo čekaju objavu u trenutku kada vest postane službena, a sve je organizovano tako da će se svako, i godinama kasnije, itekako dobro sećati gde su i šta radili kada je stigla vest o kraljičinoj smrti.
Kada umre, oba doma Parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva biće pozvana da se okupe, ljudi će biti pušteni da ranije idu kući s posla, a piloti će tužnu vest objaviti na letu svojim putnicima. U narednih devet dana sve će biti podređeno kraljici, njenoj smrti, žalovanju, ali i novom kralju.
Nastavak na sledećoj strani...