Otkako su se našli na tržištu, tiganji s nelepljivim dnom su pravi hit i popularnost im ne jenjava, ali je sasvim normalno da oni vremenom izgube ovo svoje svojstvo. Srećom, postoji način da ovaj tiganj opet bude kao nov!
Bez obzira na to jeste li glavni kuvar svog doma, pravite li razna komplikovana jela i provodite sate u kuhinji ili pripremate jednostavne obroke na brzinu, kvalitetan tiganj s nelepljivim premazom je nešto što vam je neophodno.
Ovo posuđe je vaš glavni saveznik protiv lepljenja palačinki i za savršenu kajganu, a zahvaljujući glatkoj površini unutrašnjih zidova tiganja hrana se neće lepiti niti zagoreti, pa možemo biti sigurni da ćemo uživati u plodovima svog rada u kuhinji.
Međutim, premaz ne traje zauvek – ako ste iz dana u dan koristili svoj pouzdani nelepljivi tiganj, sigurno ste primetili da je vremenom hrana ipak počela da se lepi, odnosno posuđe da gubi svoje glavno svojstvo zbog kog ste ga kupili.
Zašto tiganj više nije nelepljiv?
Jedan od glavnih razloga je nakupljanje masti. Hemijski premazi kojima površina prestaje da bude lepljiva deluju kao barijera koja sprečava čestice hrane da se vežu za molekule u metalu tiganja.
Ali kada ostaci hrane i ulja počnu da se nakupljaju u tiganju, to može uticati na ravnotežu nelepljivog sloja, izazivajući hemijske reakcije koje mogu da promene molekularnu strukturu zaštitnog premaza. Drugim rečima, da naruše barijeru.
Kako da tiganj opet bude lepljiv?
Srećom, domaći rastvor za čišćenje je jednostavno i pristupačno rešenje za uklanjanje tvrdokornih naslaga masnoće, zahvaljujući kom će posuđe ponovo biti nelepljivo.
Potrebno je:
- sirće
- voda
- soda bikarbona
1. Pomešajte sirće i vodu u odnosu 1:2.
Sirće će rastvoriti zarobljene čestice, pa će se one lakše ukloniti, a uglavnom se koristi pola šolje sirćeta i jedna šolja vode.
2. Sipajte mešavinu u tiganj i pustite da provri.
Spustite tiganj na već zagrejanu ringlu, pa ostavite da se kuva 10 minuta nakon što proključa. Zagrevanje će omogućiti da se sirće poveže s bilo kojim ostatkom ulja, što će olakšati brisanje.
3. Prospite i obrišite.
Nakon 10 minuta kuvanja, ova mešavina bi trebalo da je uspešno "olabavi" većinu naslaga koje su dovodile do toga da se hrana lepi za tiganj. Tada prospite tečnost i papirnim ubrusom dobro obrišite tiganj.
4. Očistite sodom bikarbonom i obrišite.
Poslednji korak je čišćenje sodom bikarbonom, bazom koja ima široku primenu u domu i reaguje i s kiselom i s alkalnom hranom, što znači da može pomogne u čišćenju bilo koje supstance koja je ostala u vašoj posudi.
Ona deluje kao abraziv za razbijanje lepljivih čestica, ali ne morate da brinete da će da ošteti tiganj.
Sipajte veću količinu sode bikarbone i dobro očistite sunđerom, pa isperite posudu toplom vodom i očistite papirnim ubrusima.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Sećanja Titovog kuvara