odmah reagujte

Kako da kućne biljke prežive iznenadni pad temperature? 4 trika koji će ih spasiti i sprečiti da uvenu

0

Jutros nas je sve iznenadio sneg, a ako držite biljke na terasi, evo što treba da uradite.

Neophodno je da ih prvo ubacite u toplu prostoriju.
Neophodno je da ih prvo ubacite u toplu prostoriju.foto: Shutterstock/mdbildes

Celu Srbiju je sneg iznenadio rano jutros, a sigurno smo da ni vašim biljkama ove hladnije temperature i sneg nisu baš prijali. 

 

Nije velika tajna: većina biljaka kako u zatvorenom tako u otvorenom prostoru preferira vruće letnje dane, a ne hladnu zimu.

 

Međutim, kada dođe do ovako nepredviđenih vremenskih okolnosti, postoji nekoliko stvari koje možete da uradite da vaše biljke ne bi pretrpele veliku štetu.


Morate zapamtiti da su najčešće kućne biljke tropske, a mnoge od njih su izuzetno osetljive na niže temperature. Neke će početi da venu čim temperatura padne, ali drugi mogu da se regenerišu iz zdravih korena ispod zemlje čak i ako je gornji deo biljke potpuno zamrznut.

Važan faktor u šansi za preživljavanje je koliko dugo su biljke bile izložene niskim temperaturama. Nekoliko sati i ne mora da bude previše strašno za biljke, u zavisnosti od vrste koju imate.

 

Međutim, potrebno je 12 do 24 sata izlaganja niskim temperaturama da bi se većina tropskih biljnih vrsta nepovratno smrzla.


Ako ste u nedoumici, proverite korene. Ako su beli i čvrsti, ima nade. Ako su "kašaste", vaša biljka neće moći da se vrati.

 

Koreni takođe mogu biti negde između - i ako je to slučaj, trebalo bi da date šansu oživljavanju uz sledeće savete.

 

  • Stavite biljku na toplije mesto što je pre moguće


Prenesite biljku u toplije područje što je pre moguće. Nemojte seći bilo kakvo lišće koje izgleda mrtvo - jednostavno se koncentrišite na to da biljku zagrejete.

 

Proces oporavka će početi (u zavisnosti od dužine izlaganja hladnoći) čim se zagreje. Ne pokušavajte da ubrzate proces postavljanjem na radijator ili grejni element. Neka se to dogodi prirodno.

Biljke, Kućno cveće, Zalivanje biljke
foto: Shutterstock/Followtheflow
  • Odmah zalijte


Odmah dajte biljci malu količinu vode i pustite da se iscedi iz posude. Kada se biljke smrznu, vlaga se usisava iz tkiva lista - što je veliki problem jer je biljkama potrebna hidratacija da bi živele. Kako biljka pokušava da se oporavi, zalivajte kako biste inače.

 

  • Preskočite đubrivo


Ne đubriti. Rizikujete da oštetite biljno tkivo tokom ove faze oporavka. Umesto toga, ostavite svoju biljku da se oporavi na miru.

 

  •  Kasnije orezati mrtvo lišće

 

Odrežite sve mrtve cvetove i lišće, ali tek nakon što biljka bude u "toplom" najmanje mesec dana. Biljci je potrebno vreme da regeneriše energiju, pa joj dajte malo prostora.

 

makonda-tracker