Jelena i Novak Đoković su ponosni mama i tata dvoje dece, a najbolji teniser u istoriji i njegova supruga više puta su pričali o tome kojih se principa pridržavaju u svakodnevnom životu.
Novak Đoković je, ako je neko uopšte sumnjao, na ovogodišnjem Australijan openu podsetio sve da je najbolji teniser svih vremena, a na društvenim mrežama i oni koji ne spadaju u njegove navijače pišu – možda i najbolji sportista ikada.
Srpski teniser nastavlja karijeri u u kasnim tridesetim i niže zapanjujuće rezultate, a to ne bi bilo moguće da nema podršku kakva je uz njega godinama: suprugu Jelenu Đoković i njihovu decu Stefana i Taru.
Sin i ćerka su Noletu najveći ponos i često ih pominje u intervjuima, a kad god im školske obaveze dozvoljavaju Stefan i Tara navijaju za tatu uživo. I njihova mama Jelena, koja se često bavi temama u oblasti roditeljstva i organizuje interesantne događaje sa ciljem da pomogne mamama, tatama i njihovim mališanima, neretko na primeru svoje dece priča o nekim situacijama i dilemama koje svi imamo.
Tako su Novak i Jelena Đoković otkrili mnoge od principa kojima se vode kao roditelji, a mi smo izdvojili neke od njih.
1. Deca još ne mogu da imaju telefone.
Ekrani su danas neizostavan deo naše svakodnevice, pa ni deci nije lako da im odole. Ipak, oni su podložniji negativnom uticaju mobilnih telefona i tableta i stručnjaci stalno upozoravaju koliko bi deca smela da koriste ekrane, pa su mnogi roditelji izuzetno oprezni. Nije poznato koliko koriste uređaje svojih roditelja, ali Stefan i Tara Đoković nemaju svoje telefone i neće ih skoro imati.
– Od Jelene Genčić sam naučio zašto je bitno da slušaš klasičnu muziku, da čitaš knjige, današnja generacija ima mnogo više izazova, tada nije bilo društvenih mreža, oni samo gledaju telefone – istakao je Nole svojevremeno.
– Ne gleda se sada iz druge perspektive, mi sada živimo u digitalnom dobu, tehnološki razvoj je neverovatan, moja deca i dalje nemaju telefone, supruga i ja se borimo.
– Oni se žale: "Imaju svi sem nas u školi". Nije lako, a to se preslikava na druge nivoe. Ako svi nešto rade, stado radi ovako, moraš da pratiš. Pa, ne mora baš tako. To je ono gde mislim da se mi razlikujemo od drugih, jer smo svojeglavi i na pozitivan i na negativan način – objasnio je Novak svojevremeno.
2. Nema fizičkog kažnjavanja.
Jelena Đoković se na jednom panelu osvrnula na to koliko se roditeljstvo danas razlikuje od toga kako je izgledalo u slučaju ranijih generacija i naglasila da u njenoj porodici nema batina.
– Moja deca su prva generacija dece u našoj porodici koja nikada nije dobila batine. Ja sam ih dobijala od svojih roditelja, moja majka pre mene, otac, moji baka i deda, Novakovi takođe. Stefan i Tara su prva generacija i verujem da će to što ne odgovaramo na greške i pogrešno tumačenje emocija nasiljem zaista promeniti svet. Smatram da je to jedan veliki kvantni skok u menjanju istorije i budućnosti – objasnila je direktorka Fondacije "Novak Đoković".
3. Nema svećica na rođendanskoj torti.
Kada je supruga srpskog tenisera jednom prilikom pokazala svoju rođendansku tortu, mnogi su primetili da na njoj nedostaju rođendanske svećice. Ipak, ona je mnogo ranije pričala o tome da bi volela da se one ne koriste u njenom domu.
– Svi smo u kosovskim manastirima i crkvama palili sveće za žive i pokojne, za zdravlje i mir. Sveća je simbol nesebične žrtve, ona gori da bi drugima dala svetlost i sjaj. Ona je simbol života i prosvetljenja, otklanjanja strahova i mračnih misli iz našeg uma i srca i predavanju svetlosti Boga. Kako smo onda usvojili tradiciju slavljenja rođenja života tako što gasimo sveću na torti dok zamišljamo želju?! Zapitala sam se i poželela da makar u svom domu promenim taj običaj – napisala je Jelena Đoković jednom prilikom na Instagramu.
4. Zdrava hrana se podrazumeva.
Poznato je koliko je zdrava ishrana bila značajna za Novakov napredak u igri, a iako nema problem s glutenom kao on, njegova supruga se solidariše i hrani na sličan način.
S obzirom na to koliko su tokom zajedničkog života i Novakove karijere naučili o zdravoj hrani, biljnim izvorima proteina i alternativama za mleko, šećer, gluten i meso, ne čudi što se Đokovići trude da to iskoriste u ishrani sina i ćerke.
Tako je Jelena u više prilika na Instagramu pokazala zdrav doručak koji priprema svojim mališanima.
– Nekad su različite proporcije, ali manje-više je uvek isto: čia semenke, konoplja, maka semenke, dud, lan, kakao, kokos, kamu mamu, vanila i ovas plus kokosovo mleko. Sutra ću samo dodati sveže voće i sveže ceđeni voćni sok uz ovo – napisala je.
Kad je Stefan kao mali dečak prešao na čvrstu hranu, Jelena je jednom prilikom otkrila i da ponekad voli da ga obraduje pireom od avokada i banana.
– Volim sve da spremim uveče, jer jer moj mališan jutranja ptičica puna energije čim se probudi. Zato planiram jutarnje obroke za sve nas u večernjim satima. Potrebno mi je pet minuta – objasnila je.
5. Roditelji treba da budu primer.
Kako je Jelena objasnila jednom prilikom, Novak i ona se umnogome razlikuju, pa tako i kao roditelji imaju drugačiji pristup u različitim situacijama. Međutim, ono što je vrlo važno jeste da su mama i tata uzor deci, pa tako oni neće raditi ono što njima ne dozvoljavaju.
– Znam samo da moram dosta sebe da dovedem u red pre nego što bilo šta uradim, kažem ili posavetujem svoju decu. Govorim deci šta ne treba da rade i u stvari ja to ne smem da radim, jer naša dela govore više od reči. Kada sam se bavila tehnologijom u kući, ja sam se toliko "podesila" da televizor uopšte ne palim osim kad Novak igra tenis – ispričala je svojevremeno.
BONUS VIDEO
Novak u razgovoru s drskim novinarom






