mali saveti

PRIPREMA ZA ODVAJANJE ZBOG KOG NIKO NEĆE PATITI: Sve što treba da znate kada vam dete krene u vrtić

0

Polazak u vrtić unosi veliku promenu u detetov život. Iz sigurne i poznate okoline dete dolazi u novu i nepoznatu, a brigu o njemu preuzimaju osobe koje mu nisu bliske.

foto: Shutterstock



Ako dete pokazuje neuobičajene probleme prilikom odlaska na spavanje ili hranjenja, zlovolju prilikom ostanka u vrtiću, ako je razočarano, uplašeno, vidljivo nezadovoljno, neraspoloženo, preterano povučeno ili s izraženim problemima u ponašanju, ako izgleda kao da pati ili je dugotrajno umorno ili iscrpljeno, potrebno je istražiti o čemu se radi i potražiti stručnu pomoć.

Pokažite detetu da ste ponosni što je dovoljno veliko da može ići u vrtić i biti onde bez vas.

 

To su znakovi koji nam govore da je detetu prilagođavanje previše stresno i ne napreduje dobro. Ako dete pokazuje neke blaže promene u ponašanju, ali one traju duže od mesec dana, takođe je dobro potražiti stručnu pomoć.


Kako pripremiti dete za polazak u vrtić?


Svoje dete možete početi pripremati za vrtić nekoliko nedelja pre polaska. Svaki razgovor i pripremu prilagodite detetovoj ličnosti i dobi.

1. Pokažite detetu da ste ponosni što je dovoljno veliko da može ići u vrtić i biti onde bez vas.

2. Prikažite detetu vrtić na pozitivan način. Pričajte mu o vrtiću kao zanimljivom i zabavnom mestu gde će se igrati, upoznati nove prijatelje. Pričajte mu o raznim aktivnostima u koje će biti uključeno. Pričajte pozitivno i optimistično, ali realno! Čitajte knjige o deci koja pohađaju vrtić, razgovarajte o braći i sestrama, vršnjacima, koji već pohađaju vrtić.

3. Dovedite dete u vrtić i pre nego što počne, pokažite mu kako vrtić (ili dvorište) izgleda. Neka vidi kako se deca u njemu igraju.

4. Učite dete samostalnosti u hranjenju, odevanju, održavanju higijene i dajte mu mogućnost izbora. Učite dete da bira između dve igračaka kojom će se igrati ili između dve majice koju će obući.

 

5. Učite dete da sarađuje, posprema i deli. Izmenjujte se u nekoj igri čekajući da na vas dođe red (npr. u slaganju kockica ili slagalica). Zajednički obavljajte neke poslove.

6. Ako nemate čvrstu strukturu i porodični raspored, počnite pomalo uvoditi organizaciju u detetov život: odredite vreme kada se jede, kada se čita priča, kada se igra, kada se spava.

7. Omogućite detetu susrete s drugom decom. Uključite ga u igru i druženje s vršnjacima, organizujte druženje s njima.

makonda-tracker