verovanja

Najvažniji srpski običaj na Badnje jutro: Šta se izgovara i kako se treba ponašati po tradiciji uoči Božića?

0

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas, 6. januara, proslavljaju Badnji dan, uoči najradosnijeg hrišćanskog praznika Božića.

Badnjak je obavezan deo božićnih rituala
Badnjak je obavezan deo božićnih ritualafoto: Shutterstock / Pearl PhotoPix

Najradosniji hrišćanski praznik Božić, kao vernog pratioca ima uz sebe Badnji dan, zbog čega se običaji na ova dva praznika ponekad prepliću.


Badnji dan je ujedno i poslednji dan Božićnog posta, što znači da je hrana životinjskog porekla – meso, jaja i mlečni proizvodi – zabranjena, a uz ovaj dobro poznat običaj postoji još mnogo rituala koji su opstali vekovima.


Najvažniji običaj na Badnje jutro


U pitanju je tradicija nastala zbog priče o tome kako su pastiri doneli grane hrasta ili cera u hladnu pećinu, da bi Josif mogao da naloži vatru i da ugreje mesto na kojem je boravio Isus Hrist po rođenju.

Stari običaj nalagao je da domaćin ustane vrlo rano, pre izlaska sunca, i da s drugim muškarcima iz kuće, sinovima i unucima, odlazi u obližnju šumu kako bi posekao badnjak za kuću.

 

Pravilo je nalagalo da se domaćin najpre prekrsti i pomoli, pomenuvši Boga, Božić i porodičnu, krsnu slavu, a potom seče zdravo i mlado drvo, granu tako veliku da se iz šume odnosi na ramenu.


Običaj je da se badnjak seče isključivo sekirom, i to sa tri snažna udarca ukoso, sa istočne strane. Ukoliko ne uspe da odseče granu sekirom, treba da je otkrine uvrtanjem ili lomljenjem rukama.

 

Tradicija nalaže da se nešto ostavi na mestu s kojeg je odsečen badnjak, poput muške košulje vezane za drvo ili polovine pogače koju je domaćica zamesila specijalno za to, dok drugu polovinu oni koji su "išlii u badnjak" treba da pojedu na putu do kuće.

 

Postoji običaj da se u sečenje badnjaka ide ćutke, a da se pri povratku peva.

 

Kada stigne do kuće, domaćin stavlja badnjak ispred kuće, a potom je s prvim mrakom unosi sa slamom i pečenicom. U nekim krajevima se deo grane kači i na kapiju.

 

Domaćin kuca na vrata i najavljuje da “Badnjak dolazi u kuću”, a kada prekorači prag okupljene ukućane pozdravlja sa rečima “Srećno vam badnje veče”, dok ga domaćica dočekuje sipajući po njemu žito iz sita.


U današnje vreme su mnogi od ovih običaja izgubljeni, ali badnjak ostaje simbol Badnjeg dana. Grančica, često ukrašena kukuruzom i sl, kupuje se na pijaci ili u supermarketima, a u kuću se, takođe, unosi tek predveče i, potom, loži.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Badnjak u Zemunu

 

makonda-tracker